Çeşitli geçici kuron materyallerinin basınca karşı dirençlerinin incelenmesi
The investigation of fracture strength of various temporary crown materials
  1. Tez No: 111520
  2. Yazar: ASUDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYFETTİN BAYDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Geçici kuron veya köprüler; daimi restorasyonun yerleştirilmesine kadar kesilmiş diş ve bitişik dişetini korumak, normal diş fonksiyonunu yerine getirip, böylece okluzal değişiklikleri ve diş hareketlerini önlemek için hazırlanırlar. Protetik uygulamalarda; geçici kuron materyallerinin, estetik olarak uygun olmaları yanında, güçlü, kırılmaya ve aşınmaya karşı dirençli olması da gerekmektedir. Çalışmamızda; biri üretici firma tarafından önceden hazırlanmış olan polikarbonat, diğerleri ise akrilik ve kompozit rezin esaslı 6 değişik materyal ile laboratuvar koşullarında hazırlanmış olan geçici kuronlar kullanılmıştır. Elde edilen kuronlar, 24 saat süreyle oda sıcaklığındaki saf suda bekletilmişlerdir. Kuronlar daha sonra; Cr-Co alaşımından elde edilmiş olan metal güdüklere yerleştirilmiş, kinci uç 1/3 insizo-palatinal yüzey ve insizal kenara 135° açı ile konumlandırılarak, Hounsfield test cihazı kullanılarak test edilmişlerdir. Veriler, tek yönlü variyans ve Tukey HSD testi kullanılarak analiz edilmiştir. Ek olarak; basınç testi sonucu meydana gelen başarısızlık şekilleri, steromikroskopta incelenmiştir. Her iki test şeklinde de; polikarbonat kuronlar, en yüksek değerleri verirken, Structur 2 Dominant materyali ile laboratuvar ortamında hazırlanmış olan kuronlar ise, en düşük değerleri sergilemişlerdir. Bununla birlikte; araştırmamızda kullanılan geçici kuronlar, kinci uç ile doğrudan kesici kenara kuvvet uygulandığında, daha düşük değerler oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Temporary crowns and bridges are fabricated to protect tooth preparations and adjacent gingiva until insertion of the final restoration, to restore normal tooth function, and thus to prevent occlusal changes and tooth migration. In the fixed prosthetic treatments, temporary crown and bridge materials must be strong, resistant to wear and fracture, as well as esthetics. In our study, polycarbonate crowns prefabricated by dental manufacturer and temporary acrylic and composite resin crowns fabricated in dental laboratory situations made from 6 materials were used. All temporary crowns were storaged in room temperature distilled water for 24 hours. Then, these crowns were seated on metal dies fabricated from Cr-Co alloy and they were tested by way of the indentor was located 1/3 inciso-palatinal surface and incisal edge with 135° using Hounsfield testing machine. The data were analyzed for differences by one-way ANOVA and Tukey's HSD test. Additionally, the types of failure obtained from the fracture strength test were observed under the steromicroscope. As a result of the each test, the crowns fabricated from Structur 2 Dominant resin material were demonstrated the minimum values, though the maximum values were obtained from polycarbonate crowns. However, temporary crowns used in our study were demonstrated lower values when the load were applied to incisal edge by the indentor directly.