Endoservikal örneklerde fetal hücrelerin tespiti
  1. Tez No: 111533
  2. Yazar: JÜLİDE S. CAFERLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Günümüzde rutin olarak uygulanan, koryon villus örneklemesi (CVS) ve amniosentez gibi invaziv prenatal tanı teknikleri %1 civarında fetal kayıp riski taşırlar. Buna karşılık hamile kadınların endoservikal kanalına dökülen trofoblastik hücrelerin elde edilmesiyle tanıya gitmek mümkün olursa, fetal kayıp riski azalacaktır. Bu çalışmada, 6-13 haftalık gebelerden, terminasyondan hemen önce yıkama yöntemiyle endoservikal örnekler alınmıştır. Fetal hücrelerin varlığı ve sıklığı, X ve Y kromozomlarına spesifik probların kullanıldığı Floresans In Situ Hibridizasyon (FISH) tekniği ile endoservikal örneklerin analizleri sonucu ortaya konulmuştur. Plasentalardan terminasyon sonrasında kontrol olarak kullanılmak üzere örnek alınmıştır. FISH tekniği ile fetal cinsiyet 20 örneğin 19 tanesinde doğru olarak saptanmış ve bu sonuçlar plasentaların klasik sitogenetik analizleri ile doğrulanmıştır. Y sinyali 19 örneğin 9 tanesinde gözlenmiştir ve bu hücrelerin sıklığı %0.65 ile 29.5 arasında bulunmuştur. Örneklerden bir tanesinden hazırlanan preparatta hipotonik solüsyonla lizise uğratılamayan çok yoğun skuamöz hücrelerin varolduğu görülmüştür ve bu örnekten hibridizasyon sinyali elde edilememiştir. Bu girişimin, fetal cinsiyetin ve belirli kromozom anomalilerinin hızlı, güvenilir ve noninvaziv prenatal tanısı için kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Fakat, devam eden gebeliklerde fetus ve anne için taşıdığı risklerin mutlaka geniş serilerde ortaya konulması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Noninvaziv prenatal tanı, endoservikal örnek, fetal cinsiyet, Floresans In Situ Hibridizasyon (FISH)
Özet (Çeviri)
SUMMARY Techniques currently used for prenatal diagnosis, such as chorion villus sampling (CVS) and amniocentesis are invasive and carry a related risk of miscarriage of about 1%. This risk could be avoided if diagnosis could be performed in desquamated trophoblast cells recovered noninvasively from the endocervical canal of pregnant women. In our study, endocervical samples were collected by lavage from 20 women undergoing termination of pregnancy between 6 and 13 weeks of gestation. The precence and frequency of fetal cells were evaluated using dual colour Fluorescence In Situ Hybridization (FISH) with probes specific for chromosome X and Y. Placentas taken after the D&C were used as control. By using FISH techniques, fetal sex was correctly determined in 19 out of 20 cases. The correct sex of these fetuses was confirmed by conventional cytogenetic analysis on placental cells. Y signals could be seen in 9 of 19 samples with frequency ranging between 0.65 and 29.5%. One sample contained almost exclusively squamous cells that could not be lysed by hypotonic solution and no hybridization signal could be observed in this sample. This procedure may be used for rapid, reliable and noninvasive prenatal diagnosis of fetal sex and of selected numerical chromosome abnormalities. But the risk of the procedure to continuing pregnancies should also be carefully evaluated in a larger series. KEY WORDS: Noninvasive prenatal diagnosis, endocervical sample, fetal sex, Fluorescence In Situ Hybridization (FISH)