Kan basıncı, endotel disfonksiyonu ve hormon profilinin diyabetik nefropatili hastalarda intrarenal rezistif indekse etkileri
  1. Tez No: 111534
  2. Yazar: HAKAN SAKALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARAYAYLALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Diabetes mellitus gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde son dönem böbrek yetmezliğinin ve dialize giren hastaların en sık nedenidir. Bu hastalarda nefropatinin nedeni diabetes mellitusun makro ve mikrovasküler komplikasyonlarıdır. Bu komplikasyonlar sonucunda endotel tabakasının nitrik oksit yapımı ve salgılanması bozulmuştur. Bu çalışmada dilaltı olarak verilen nitrogliserin ile böbrekteki rezistif indeks değişikliklerini değerlendirmeyi amaç edindik. Çalışmaya 65 kişi alındı. Hastalar 5 guruba ayrıldı. Kontrol grubu (N:10) hariç tüm hasta gruplarına 5 mgr. İsosorbit dinitrat dilaltı olarak verildi ve bazal-l.-5-.8. dakika renal rezistif indeks ve pulsatil indeks değişiklikleri ölçüldü. Karotis arter kalınlıkları ve ekokardiografi ile sol ventrikül kitle indekslerine bakıldı. Kontrol grubu, Grup 1 ( N:10). Non-hipertansif non-nefropatik diabetes mellitusu olan grup, Grup2, (N:12). Hipertansif non-nefropatik Diabetes mellitusu olan grup, Grup3 (N:16). Hipertansiyonu olan grup, Grup4, (N:10). Diabetik nefropatisi olan grup, Grup5, (N:17). Albüminüri düzeyleri Grupl'de 9,8±0,5 mg/gün, Grup2'de 12,1±1,1 mg/gün, Grup3'de 11,0±1,0 mg/gün, Grup4'de 65,1±37,0 mg/gün, Grup5'de 1022,6±353,1 mg/gün idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Diabetes mellitus is the most common cause of end stage kidney failure in both developed countries. Microvascular and macrovascular complications of diabetes mellitus are responsible for nephropathy in these patients. The production and secretion of Nitric Oxide from the endothelial layer is disconcerted at the end of these complications. In this study we aimed to evaluate sublingual Nitroglycerin and changes of resistive index in kidney. In this study 65 persons were included. The patients are divided into 5 groups. Except control group, all groups are given 5 mg Isosorbide dinitrate and pulsatile index changes and renal resistive index changes at basal, 1st, 5th, 8th minutes are measured. Thickness of Carotis artery and by using Echocardiography left ventricle mass indexes are measured. Group 1 was the control group (N:10). Group 2 included the diabetic patients having neither hypertension nor diabetic nephropathy (N:12). Group 3 included the diabetic patients with hypertension but without diabetic nephropathy (N:16). Group 4 included the patients with only Hypertension (N:17). Group 5 included the patients with diabetic nephropathy (N:17). The amounts of albuminuria are 9,8 ±0,5 mg/day for Group 1, 12.1 ±1.1 mg/day for Group 2, 11.0 ±1.0 mg/day for Group 3, 65.1 ±37.0 mg/day for Group 4 and 1022.6 ±353.1 mg/day for Group 5.