Halk arasında tansiyon düşürücü olarak kullanılan zeytin (Olea europaea L.) yaprakları üzerinde farmakognozik ön araştırmalar
  1. Tez No: 111549
  2. Yazar: FUNDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ MERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
-59- VI- ÖZET Burhaniye, ören'den Aralık 1991 ve Nisan 1992 de toplanan Olea europaec L. var. europaea yapraklarının başlıca bileşikleri üzerinde çalışılmıştır. Yaprakların hipotansör etkiden sorumlu sekoiridoit bileşiği oleuropein içeriği Deutcher Arzneimittel Codex'de verilen yöntem ile saptanmış (0,483g) ve istenen miktara (0,500g) yakın olduğu belirlenmiştir. Taze yapraklardan hazırlanan n-butanol ekstresinden preparatif I.T.K. ile oleuropein elde edilmiş; UV ve İR spektrumları alınarak literatür bilgileriyle karşılaştırılarak yapısı ispatlanmıştır. Yine n-butanol ekstresinden bol miktarda mannitol elde edilmiş, yapısı UV ve İR spektrumları ile ispatlanmıştır. Toz edilmiş yapraklarda bilinen yöntemle flavonoit bileşikler araştırılmıştır. Aglikon olarak apigenin (kromatografik olarak) ve luteolin tespit edilmiştir. Glikozit olarak da apigenin 7 glikozit, luteolin 7 glikozit ve rutin elde edilerek yapıları UV ve İR spektrumları ile belirlenmiştir. Yap rakların luteolin yönünden zengin olduğu saptanmıştır. Yapraklarda triterpenik ve steroidal yapıdaki bileşikler de araştırılmış ve oleanolik asit varlığı kromatografik olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-60- VII- SUMMARY The majqr compounds of Plea europaea L. var europaea leaves collected from Burhan iye-ören in December 1991 and April 1992 were investigated. Oleuropein is a secoiridoit compound and responsible from hypotensive effect of leaves. Oleuropein content was determined by the method described in Deutcher Arzneimittel Codex. Oleuropein contant of the leaves was found to be 0,483g. which is rather close to the expected volue (0,500g.). Oleuropein was obtained by preparative TLC from n-butanol extract prepared from fresh leaves. The structure of oleuropein content was confirmed by comparing its UV and IR spectrums with the literature datas. Mannitol was also isolated from n-butanol extract and its structure was confirmed by UV and IR spectrums. Flavonoit compounds were investigated from powdered leaves with the conventional method. Apigenine (by Chromatographic Methods) and luteoline were found as aglycones and also apigenine 7-glucoside, luteoline-7-glucoside and rutin were obtained as glycosides and their structures were confirmed by UV and IR spectrums. It was also found that leaves were rich as luteoline content. Triterpenic steroidal compounds in the leaves were also investigated and oleanolic acid was found by chromatographic methods.