Ailelerin antenatal bakıma ilişkin eğitim gereksinimlerinin saptanması ve bu gereksinimlerin sağlık kuruluşlarınca karşılanabilirlik durumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 111550
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ANAHİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
70 8. ÖZET Antenatal bakımın amacı, anne ve çocuk sağlığını koruyup geliş tirmek üzere gebelik süresince ortaya çıkabilecek sapmaları erken dönem de fark edip uygun önlemler almak, ebeveynleri gebeliğe, doğuma ve doğum sonrası döneme hazırlamaktır. Fetusun intrauterin dönemde sağlıklı gelişmesi annenin sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Gebelik ve doğum kadın yaşamının normal bir aşa masını oluşturmasına rağmen, anne organizması, bu döneme yedek güçleri ni ve fonksiyonel kapasitelerini kullanarak uyum sağladığından küçük bir sapma organizmanın dengesini bozabilir. Bundan dolayı gebenin gebeliğin başından itibaren düzenli antenatal kontrollere katılması büyük önem taşır. Çalışmamız; anne adaylarının gebelik dönemine ilişkin eğitim gereksinimlerini saptamak ve sağlık kuruluşlarında bu gereksinimlerin kar şılanabilirlik durumunu belirlemek amacıyla planlanmıştır. Farklı statüler de sağlık hizmeti veren kuruluşlara antenatal kontrol için başvuran 240 gebe örneklem grubumuzu oluşturmuştur. Deneklere, demografik, obstetrik, tıbbi özelliklerini ve antenatal dönemdeki bilgi düzeylerini ölçen çok sorulu anket formu uygulanmış, veri ler karşılıklı görüşme yoluyla elde edilmiştir. Ayrıca hastaneler de antena-71 tal hizmetin düzeyini belirleyen bir ölçüt doğrultusunda değerlendirilmiş tir. Gebelerimizin yaş ortalaması 26.38±5.23 olarak bulunmuş, bunla rın büyük bir çoğunluğunun ilkokul mezunu olduğu gözlenmiştir. Gebelerin % 48.7'sini nullipar, % 51.3'ünü multiparlar oluşturmuş, ortalama doğum sayısının 1-2 doğumda yoğunluk kazandığı belirlenmiştir. Deneklerimizin % 93.3'ünün son adet tarihlerini bilmelerine kar şın, muhtemel doğum tarihlerini bilme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları saptanmıştır. Gebelerimizin % 70.8'i antenatal kontrollere düzensiz devam etmiş, bunların % 60.6'sını multiparlar oluşturmuştur. Yüksekokul mezun larının antenatal kontrollere devam konusunda daha hassas ve dikkatli dav randıkları görülmüştür. Deneklerimizin antenatal bakım konusundaki toplam bilgi puanı ortalaması 45. 64± 18.43 olarak bulunmuştur. Amerikan Bristol Hastanesin de antenatal kontrole devam eden gebelerin, eğitim durumlarının yüksek olması ve bu merkezlerde sunulan antenatal bakımın standartlara daha yakın olması nedeniyle, aldıkları toplam puan ortalamasının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Nulliparların antenatal bakım konusunda multiparlara göre daha bilgili ve eğitime açık oldukları görülmüştür. Alınan toplam bilgi puanını, deneklerimizin eğitim düzeyi, çalış ma durumu, gebelik ve canlı çocuk sayısı, antenatal kontrollere devam etme durumu ve başlama zamanının da etkilediği belirlenmiştir. Eğitim düzeyi yüksek olan, çalışan, az sayıda çocuğa sahip olan ve antenatal kon trollere düzenli devam eden gebelerin, antenatal bakıma ilişkin toplam bil gi puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
72 9. SUMMARY! The purpose of antenatal care is to protect mother's health as fetus grows in a healthy way. So the pathologic conditions in mother and fetus could be understood and treated. Another aim of the antenatal care is to prepare the mother and also father to the delivery and postpartum period. The good fetal growth is directhy related with the maternal good health. Although, pregnancy and delivery are two of the natural events in a woman's life, the mother componsates these events by using her reserves and functional capacities and deviations from normal pregnancy may insult the organism. Because of this the antenatal care from the beginning of the pregnancy is extremely important. Our study was planned to determine the educational needs of the pregnants and the adequacy of the antenatal eductaion programs of health centers. 240 pregnants who applied for antenatal care at the different medical centers had consisted our study population. Multiple questions were asked about demographic, obstetrical and medical histories of the cases. The answers were obtained by interviews. Also the levels of antenatal care in hospitals were evaluated.73 The mean ages of the cases was 26.28±5.23 (mean ± standart deviation). The majority of them were graduated from primary school. 48.7 % of them were nullipars, 51.3 % multipars. The most of the cases had given birth once or twice. Although, 93.3 per cent of our cases had known the time of their last menstrual periods many of them hadn't known the estimated date of delivery. 70.8 per cent of our pregnants had come to antenatal visits irregularly and 60.6 percent of them were multipars. It was seen that the pregnants whom graduated from university were more careful about the antenatal controls. The mean total knowledge scores of our cases were founded 45. 64± 18.43. The mean total scores of pregnants whom attended to antenatal controls in American Bristol Hospital had more higher scores because of their high educatinal levels and quality of the antenatal programs of this center compared with the other centers. The knowledge of nullipars about the antenatal care was more than the multipars and they were more interested also. Evaluations of the cases were effected by their educational levels, wheather they work or not, numbers of pregnancies and living children, attendace to the antenatal clinics regularly, early or late starting to the antenatal clinics. The ones with high educational level, being worked, small number of children and attendance regularly to the antenatal clinics had higher scores at the evaluation.