Koroner yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin kritik durumlarda hemen karar verme işlevinin analizi
- Tez No: 111568
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
7. ÖZET Araştırma, Koroner Yoğun Bakım Ünitelerinde çalışmakta olan hemşirelerin kritik durumlarda hemen karar verme işlevinin analizi amacıyla yapılmıştır. Örnekleme, İstanbul Üniversitesi“Araştırma ve Uygulama Hastaneleri”, Marmara Üniversitesi, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı İstanbul Göğüs Cerrahisi Merkezi, Sosyal Sigortalar Kurumu İstanbul Hastanesi, Amiral Bristol Hastanesi, International Hospital, Florence Nightingale Hastanesinde Koroner Yoğun Bakım Ünitelerinde çalışmakta olan toplam 50 hemşire alınmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu ve görüşme kılavuzu kullanılmış ve hemşirelerle tek tek görüşme yapılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve X2 testi kullanılmış ve sonuçlar tablolar halinde toplanmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre hemşirelerin kritik durumlarda öncelikleri belirleyerek karar veremedikleri, verdikleri kararların gerekçelerini açıklayamadıkları, KYBÜ'de hemen girişimde bulunulması gereken hasta bakım durumlarını yeterince belirtemedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research is made to analyse the ability of the nurses who work in Coronary Intensive Care Units to decide immediately in critical situations. The sample consist of 50 nurses working in the Coronary Intensive Care Units of Research and Application Hospital of the University of Istanbul, University of Marmara, Health and Social Welfore Ministry Istanbul Chest Surgery Center, Istanbul Hospital, Amiral Bristol Hospital, International Hospital, Florence Nightingale Hospital. To collect data, inquiry form and interview guide are used and each nurse is interviewed seperately. In assessment of the collected data percentage and X2 tests are used and the results are collected in tables. According to the results of the assessment, it is concluded that the nurses can't make decision according to the priorities of a critical situation, that they can't explain the reasons of their decisions and that they didn't state the care situations of the patients in the Coronary Intensive Care Unit who are in need of immediate interference.