Kedi ve köpeklerde tümörlerin cerrahi, immunoterapi ve kemoterapi yoluyla sağaltımı üzerinde klinik çalışmalar
- Tez No: 111572
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİ ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
89 5. ÖZET Cerrahi, veteriner hekimlikte tümör tedavisinde çok yaygın olarak uygulanan tedavi olanak larından biri ve geleneksel bir tedavi modelidir. Ancak cerrahi ve radyoterapinin kullanımı, tümörle rin yayılması ve metastazları nedeniyle kısıtlanmaktadır. Böyle olgularda kemoterapi, ajanların kan yoluyla taşınmaları nedeniyle idealdir. İmmunoterapi ya da biyolojik tedavi klasik tedaviye cevap vermeyen tümör odaklarının uzaklaştırılmasında etkilidir ya da spesifik veya nonspesifik antitumor aktiviteyi artırabilir. Ocak 1988 - Ekim 1992 tarihleri arasında, İ.Ü. Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Kliniği'ne getirilen 106 köpek ve 9 kedide spontan tümör olgusuyla karşılaşıldı. Toplam 115 olgunun 57'si cerrahi, 49'u kombinasyon tedavisine alındı. 9 olguya tedavi yapılmadı. Köpeklerde saptanan tömür olgularının 24'ü T.V.T., 14'ü Oral papilloma, 9'u Lymphosarco ma, 9'u Meme Adenocarcinoma'sı, 7'si S.C.C., 6'sı Basal Cell Carcinoma, 4'ü Osteogenic Sarcoma, 3'ü Anal Gland Adenoma, 3'ü Anal Gland Adenocarcinoma, 2'si Hemangiosarcoma, 2'si Lipoma, 2'si Liposarcoma, 2'si Cutaneous Papilloma, 2'si Sertoli Cell Tümör, 2'si Cutaneous Melanoma, l'i Undifferentiated Sarcoma, l'i Oral Melanoma, l'i Sebaceous Adenoma, l'i Rhabdomysarcoma, l'i Mast Cell Tumor, l'i Preputial Adenocarcinoma, l'i Meme Ductal Adenocarcinomasi, l'i Meme Malignant Mixt Tümörü, l'i Meme Benign Mixt Tümörü, l'i Meme Chondrosarcoma'si, l'i Fibroma, l'i Malignant Seminoma, l'i Hepatocelluler Adenocarcinoma ve l'i Neurofibroma'ydi. Kedilerde ise 3 S.C.C. 1 Lymphoma, 1 Basal Cell Carcinoma, 1 Undiferentiated Sarcoma, 1 Hepatic Lymphangioma ve 1 meme Adenocarcinoma'sı ile karşılaşıldı. En çok tümör görülen köpek ırkları Melez ırk (22 olgu), Poodle (18 olgu), Kurt (16 olgu), Setter (12 olgu) ve Kangal (1 1 olgu) olarak saptandı. Kedilerin ise 8'i melez ırka mensuptu. Cerrahi sağaltımda geniş rezeksiyon uygulandı. Kemoterapi amacıyla Adriamycin, Bleomycin, L-Asparaginase, Prednisolon, Cisplatin, Methotrexate, Vincristine, Cyclophosphamide, Diethylstilbestrol ve Dacarbazine tek veya kombine olarak uygulandı. İmmunoterapi amacıyla ise Autogenous Vaccine, B.C.G., Levamisole ve Ranitidin kullanıldı. Köpeklerde cerrahi tedavi uygulananlarda ortalama sağkalım süresi 12.48 ay, kombinasyon tedavisinin seçildiği olgularda 12.60 ay, kedilerde ise cerrahi uygulananlarda 11.6 ay, kombinasyon tedavisi uygulananlarda 19.2 ay olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
90 6. SUMMARY Surgery is the traditional modality and is one of capabilities most widely practiced in veterinary medical tumor treatment. But the uses of surgery and radiotherapy are limited by dissemination and metastasis. Conversely, chemotherapy is ideal for disseminated cancers since the agents are transported in the blood. Immunotherapy or biologic therapy is most effective in removing tumor foci inaccecible to conventional treatment or may enhance spesific or nonspesific antitumor activity. Between January 1988 - October 1992, spontaneous tumor bearing 106 dogs and 9 cats were encountered at the Surgery Department of the Faculty of Veterinary Medicine of the University of Istanbul. While 57 of a total of 115 cases were taken under surgical treatment, 49 cases were taken under combination therapy. 9 cases were not treated. The tumor types of dogs vere classified as follows: Transmissible Veneral Tumors 24, Oral Papilloma 14, Lymphosarcoma 9, Mammary Adenocarcinoma 9, Squamous Cell Carcinoma 7, Basal Cell Carcinoma 6, Osteogenic Sarcoma 4, Anal Gland Adenoma 3, Anal Gland Adenocarcinoma 3, Hemangiosarcoma 2, Lipoma 2, Liposarcoma 2, Cutaneous Papilloma 2, Sertoli Cell Tumor 2, Cutaneous Melanoma 2, Undifferentiated sarcoma 1, Oral melanoma 1, Sebaceous Adenoma 1, Rhabdomyosarcoma 1, Mast Cell Tumor 1, Preputeal Adenocarcinoma 1, Mammary Ductal Adenocarcinoma 1, Mammary Malignant Mixed Tumor 1, Mammary Benign Mixed Tumor 1, Mammary Chondrosarcoma 1, Fibroma 1, Malignant Seminoma 1, Hepatocelluler Adenocarcinoma 1, and Neurofibroma 1. Also 3 Squamous Cell Carcinoma, 1 Lymphoma, 1 Basal Cell Carcinoma, 1 undifferentiated Sarcoma, 1 Hepatic Lymphangioma and 1 Mammary Adenocarcinoma were diagnosed in cats.. The most common tumor diagnosed dog breeds were cross-breed (22 cases), Poodle (18 cases), German Shepherd (16 cases), setter (12 cases) and Anatolian Dog (1 1 cases). 8 of 9 cats were cross-breed. Wide resection was preferred for surgery and chemotherapy was studied by using of Adriamycin, Bleomycin, L-asparaginase, Prednisolon, Cisplatin, Methotrexate, Vincristine, Cyclophospamide, Diethylstilbestrol and Dacarbazine as single agent or in combination. Autogenous vaccine, B.C.G., Levamisole and Ranitidine were used for immunotherapy. In dogs, median survival time was 12.48 months in surgery group and 12.60 months in combination therapy group, while in cats, median survival time was 11.6 months in surgery group and 19.2 months in combination chemotherapy group.