Mastektomili hastalara ameliyat öncesi ve sonrası uygulanan hemşirelik bakımının beden imajını algılama ve fiziksel iyileşme üzerine etkisi
- Tez No: 111573
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
67 ÖZET Bu çalışma m ast ekt o m il i hastalara verilen kapsamlı hemşirelik bakımı ile hastaların beden imajlarındaki kaybı algılama biçimlerini, ameliyatın ortaya çıkarabileceği fiziksel olumsuz et kilerin ve önlenebilir ko m p l i kasy on la rın ne düzeyde giderilebileceğini ve hastanın yeni yaşama uyumu ile kendi bakımını sürdürmedeki başarısını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırıcı tarafından hazırlanan görüşme cetveli, verilen hemşirelik bakımının fiziksel iyileşme üzerine olan etkisini ve evdeki yaşantıyı sürdürme sırasında alınması gereken önlemlere uyulup uyulmadığını belirlemek amacıyla hazırlanan, fiziksel komplikasyon lar, önlemler ve uyulması gereken durumları içeren durum belirleme cetveli ve beden imajı doyum düzeyi ölçeği uygulanarak veriler toplanmıştır. Mastektomi geçiren ve kapsamlı hemşirelik bakımı alan 40 deney ile rutin servis bakımına bırakılan 40 kontrol grubu hastaya görüşme cetveli ameliyat öncesi dönemde, beden imajı doyum düzeyi ölçeği ameliyat öncesi ameliyattan dört gün ve dört ay sonra olmak üzere üç kez, fiziksel komplikasyonlar, önlemler ve uyulması gereken durumları içeren durum belirleme cetveli ameliyattan dört ay sonra uygulanmıştır. Kapsamlı hemşirelik bakımı alan deney grubu hastalar ile servis bakımına bırakılan kontrol grubu hastaların beden imajı doyum düzeyi puan ortalamaları arasında ameliyat öncesi anlamlı bir fark bulunamazken, ameliyattan dört gün ve dört ay sonra, her68 iki grup arasında süre arttıkça farkın da arttığı ve bilgilendirilen grubun beden imajı doyum düzeyi puan ortalamasının yükseldiği belirlenmiştir. Önlenebilir fiziksel komplikasyonların kontrol grubun da daha yüksek oranda olduğu ve evdeki yaşantıyı sürdürme sırasında alınması gereken önlemler ile sakınılması gereken durum lara deney grubunun tamamına yakınının kontrol grubunun ise çok az bir kısmının uyduğu saptanmıştır. Sonuçta da, mastektomili hastaların fiziksel ve psiko-sosyal sorunlarla yüz yüze gelebildikleri dönemlerde hemşirelik bakımına gereksinim duydukları ve hemşirelik fonksiyonları içinde yer alan hasta eğitiminin ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
, ^ 'o^'v“ ”¦ ^ ~W ~7“~ ~ ”tt-'- - - - ^ _,.,,.... 69 SUMMARY This study aims at defining the degree of success at which patient's who underwent a mastectomy and who received extensive care by nurses perceive the loss in the image of their bodies; the level at which the unfavourable physical effects and preventable complications caused by surgery can be eliminated and the patient's adapting herself to her new way of living as well as her attending to her personal care and grooming. The interview schedule prepared by the researcher has been drawn-up with the aim to determine the effect of nursing care on physical recuperation and whether the precautions required in everyday domestic life are complied with or not; the data needed was collected by the application of the situation definition schedule that contains physical complications, precautions and measures to be complied with and the body image satisfaction level measure. The interview schedule was applied to 40 experimental mas tectomy patients who received extensive nursing care and 40 con trol group patients who were left to ward care in the preoperative period; the body image satisfaction level measure was applied in the pre-operative period, four days prior to surgery in the post operative and four months following surgery in the post-operative period, three times in total; whereas the situation definition schedule including physical complications, precautions and situa tions to be complied with was applied four months following surgery.70 Allthough no noteworthy difference was noted between the average scores from the body image satisfaction levpl aspect of experimental group patients receiving extensive nursing care and patients who were left in the care of ward nurses during the pre operative period it was (ound out that four days and four months after surgery the difference between the two groups increased as the period increased; and that the average score in the body image satisfaction level issue of the trained patients was higher. On the other hand it was seen that the preventable physical complications were at a higher rate in the control group and that nearly all of the experimental group adhered closely to the precautions to be taken and situations to be evaded during every day life at home, whereas only very few of the control group did the same thing In conclusion we can say; that mastectomy patients need the care of a professional nurse during the period in which they may face physical and psycho-social problems and that our study has shown the extreme importance of patient training that is part of a nurse's functions.