Farklı sosyo-ekonomik-kültürel düzeyde 3-6 yaş grubu anaokulu çocuklarında beslenme ve obesiteyi etkileyen faktörler
- Tez No: 111571
- Danışmanlar: PROF.DR. H. HİLMİ SABUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
63 ÖZET Çalışma, istanbul'un değişik semtlerindeki 10 anaokulu, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu 'na bağlı Bakırköy Çocuk Yuvası ile Darülaceze Çocuk Yuvalarındaki 3-6 yaş grubu 832 çocuk üzerinde gerçekleştirildi. Anne-baba ve çocuğun özgeçmişi, beslenme alışkanlıkları, ailenin sosyo-ekonomik-kültürel durumuna ilişkin bilgiler, annelere uygulanan anketle elde edildi. Çocukların boy, tartı, üst-orta kol çevresi, triceps-scapula derialtı yağ dokusu kalınlığı ölçümleri yapıldı. 4 günlük besin tüketimi saptandı. SEK düzeylere göre çocukların beslenme (enerji-protein miktarları) ve gelişim (zayıf, normal, obes) durumları belirlendi. Çocukların obesite durumları üzerine etkili olabileceği düşünülen parametrelerle (ailedeki kişi sayısı, doğum ağırlığı, 0-1 yaş dönemi beslenme şekli, şu andaki beslenme alışkanlığı, TV izleme ve uyku durumu, psikolojik sorunlar, anne eğitimi, anne-babada obesi tenin varlığı) kıyaslamalar yapıldı. Çocuğun obesitesi ile, doğum ağırlığı, 0-1 yaş dönemi beslenme şekli, şu andaki beslenme alışkanlığı, baba-ağırlığı arasında anlamlı, TV izleme, uyku, psikolojik sorunlar, anne eğitimi ve anne obesitesi arasında anlamsız ilişkiler elde edildi.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The sample of this study was consisted of 832 children aged 3-6 years in ten daily nursary schools and two nursary schools administrated by social welfare organisation located in different sections of Istanbul. A questionnaire was given to mothers of the children to obtain informations for family history nutritional habits, socio- economical- cultural (SEC) status. The children's weight, height, upper-mid arm, triceps-scapula skinfold thickness were measured. Children's for days food consumption pattern was observed. Nutrition (energy-protein intake) and growth monitoring (slender-normal-obese) were evaluated according to their SEC status. The parameters, such as the number of family members, birth weight, infant feeding practices, recent eating habits, duration of daily watching and sleeping psychological problems, mother's education, family obesity has been evaluated in relations to childs' obesity. Positive correlation was found between the childs' obesity and birth weight, infant feeding practices, recent eating habits and fathers' weight. However the correlation of watching TV, psychological problems, mothers' education and mothers' weight were negative.