İnhalasyon allerjenlerine karşı serumda spesifik IgE antikorlarının araştırılması
- Tez No: 111574
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
-60- ÖZET Çalışmamızda, solunum sistemi allerjisi olan hastalarda ato pinin ortaya çıkarılmasında yeni bir in vitro tarama testi olan TM Phadiatop (Pharmacia) testini kullandık. Bu test, farklı inha lasyon allerjenlerini içeren kağıt diskler yardımıyla, hasta serumundaki spesifik IgE antikorlarının ELBA yöntemiyle aranması esa sına dayanan bir metoddur ve sonuçlar (-) veya (+) olarak değerlendirilir. Allerjik semptomlarla Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran 100 hastaya ve kontrol grubu olarak seçilen 26 sağlıklı bireye total IgE, deri prick testleri ve Phadiatop testi uygulanarak sonuçlar kendi aralarında birbirleriyle karşılaştırılmış tır. Phadiatop testinin allerjik astımlı ve allerjik rinitli olan hastalarda daha hassas sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Araştırmamız sonuçlarına göre; Phadiatop, atopi için önemli bir tanı yöntemi olarak belirlenmiştir. Phadiatop 'un hassasiyet ve özgüllüğü deri testlerine veya total IgE 'ye göre daha yüksek bulun muştur. Ayrıca Phadiatop ile deri testleri arasındaki uygunluk total IgE'ye göre daha yüksek saptanmıştır. Fakat Phadiatop'un içer diği allerjen türleri kısıtlı olduğundan atopi tanısında tek başına yeterli olmamaktadır. Kullanılan allerjen sayısının azlığı testin özgüllüğünü ve hassasiyetini negatif yönde etkilemektedir. Bu neden le Phadiatop sonuçları deri testleri, total IgE ve hasta anamnezi ile birlikte değerlendirildiğinde atopi için çok daha yüksek tanı oranı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
-61- SUMMARY TM In our study, we used Phadiatop (Pharmacia) which is a recent in vitro test for diagnosis of atopy in patients with respiratory allergy. This test is intended for the measurement of allergen spesifik IgE in serum and the results are evaluated as negative and positive. The test was applied to 100 patients with atopic symptoms in pulmonary disease department. 26 healthy individuals also participated in the study as a control group. Besides Phadiatop, total serum IgE and skin prick tests. Were also applied to all subjects participating in the study. Our results showed that Phadiatop is a useful procedure for atopy. It was also concluded that the specifity and the sensitivity of Phadiatop was higher when compared with skin prick tests and serum total IgE. The correlation between Phadiatop was higher when compared with skin prick tests and serum total IgE. The correlation between Phadiatop and skin prick tests was higher than the correlation between Phadiatop and total serum IgE. But since the allergens included in the Phadiatop are limited it is inadequate for the diagnosis of atopy. Therefore this limited allergen content has a negative effect on specifity and sensitivity. We can conclude- that Phadiatop is a useful diagnostic procedure. When evaluated with skin prick tests, total IgE and patient history the diagnostic results increases.