Gebe kadınların kan kalsiyum, demir, çinko, hematokrit düzeylerinin saptanması, besin tüketim düzeyleri ve antropometrik ölçümleriyle ilişkilerinin değerlendirlmesi
- Tez No: 111575
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışma, hamile kadınların gebeliğin I. trimesterinde beslenme durumunu ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla istanbul ve Kocaeli illerine bağlı 7 sağlık merkezinden seçilen 105 gebe kadından alman kan örneklerinde biyokimyasal analizleri ve antropometrik ölçümler yapılmış, besin tüketim durumunu belirlemek amacıyla anketler uygulanmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde dengeli beslenmede temel olan besin gruplarının yeterli düzeyde tüketilmediği gözlenmiştir. Antropometrik ölçümler gebeliğin I. trimesterinde yapıldığı için değerlendirme olanağı olmamıştır. Sağlık merkezleri genelinde mineral, vitamin ve diğer kan bulguları yetersizlikleri şöyledir: serum demir %16.5 düşük, kalsiyum %8. 5 yetersiz, çinko %13.0 düşük, %17.1 yetersiz, B2 vitamini %8. 6 düşük, %16.8 yetersiz, B6 vitamini %7.3 düşük %10.9 yetersiz, hemoglobin % 15.8 yetersiz, hemotokrit %53.8 düşük, %17.7 yetersiz, ferritin %71.8 düşük, % 5.0 düşük bulunmuştur. Elde edilen tüm bulgular hemile kadınların besin tüketim durumları ile ilişki halindedir. Sonuç olarak bu çalışma hamile kadınların beslenme düzeylerinin düşük olduğunu açıkça göstermiştir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study deals with the determination of the nutritional levels in the first-trimester of the pregnants. The seven health centers in both Istanbul and Kocaeli in the Marmara Region were selected for sampling. For this purpose, anthropometric measurements and blood samples were taken from 105 pregnants selected. For each pregnant, a questionnaire was also completed to provide detailed information on her nutritional status. It obtained that the main sources of nutrition were not consumpted significantly. The results of the statistical evaluations of the anthropometric measurements and the biochemical analyses of blood mineral and vitamin levels were determined. Some evaluations of the anthropometric measurements including first- trimester of the pregnancy was presented. The results of analyses of blood mineral and vitamin levels were found as: serum iron levels in 16.5% were moderately low; serum calcium levels in 8.5% were seriously low; serum zinc levels in 13.0% were marginaly low and that in 17.1% seriously low; vitamin B2 levels in 8.6% were marginally low and that in 16.8% seriously low; vitamin B6 levels in 7.3% were marginally low and that in 10.9% seriously low; hemoglobin levels in 15.8% were seriously low; hemotocrit levels in 53.8% were marginally low and that in 17.7% seriously low, and ferritin levels in 71.8% were marginally low and that in 5.0% seriously low. All of the results were found to be in terrelated to the pregnants' food consumption patterns. Consequently, this study clearly indicated that the nutritional levels of the pregnants were moderately low. 42