Diş eksikliği olmayan bireylerde kondiller arası mesafenin ve kondil yolu eğiminin açısal değerinin araştırılması
- Tez No: 111581
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET S. BEYLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Dişhekimliğinde kullanılan bazı aletler çeşitli kafatası ölçümleri ne dayanarak planlanır ve yapılırlar. Artikülatörlerin kondiller arası ame safesi de toplumdaki bireylerin kondiller arası mesafe ölçümleri sonuçların dan faydalanılarak tesbit edilir. Çalışmamızda, toplumumuzdaki 300 kadın ve 300 erkeğe ait orta lama kondiller arası mesafelerinin tesbit edilmesine çalışılmış, kadın ve erkek kondiller arası mesfalerinin ortalamaları arasında farklılık olup olmadığı Student t testi kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bireylerde kondiller arası mesafe ölçümleri tahmini menteşe ekseni noktaları arasında Condylatör'ün yüz arkı kullanılarak 300 kadın ve 300 erkek diş hekimliği öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Erkekler için ortalama kondiller arası mesafe 115.223 mm (Stan dart sapma: 7.588), kadınlar için ortalama kondiller arası mesafe 105.493 mm. (Standart sapma: 6.496) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In dentistry, some instruments were designed and built according to various skull measurements. The intercondylar distance of the articulators based on the data gathered from the measurements of the intercondylar distances of the population. In this study, we tried to find the mean intercondylar distances of men and women in our population and we determined whether a significant difference exists between the mean intercondylar distances of men and women. Intercondylar distance that had been determined by means of the Condylator's face-bow between the arbitrary hinge axis points on the skin for 300 men and 300 women among dental students. The mean intercondylar distance for men was 115.223 mm (SD: 7.588) and for women was 105.493 mm. (SD: 6.496). The values were statistically compared by the Student's-t test for 300 men and 300 women. The difference was highly significant (p < 0.001). Second part of the study, we tried to judge the differences between semiadjustable arcon (Hanau 158 H2) and non-arcon (Dentatus ARH) articulators in recording sagittal condyle path inclinations in degrees in dentulous subjects with the same material and method.The subjects were 11 women and 9 men dental students ranging from 19 to 28 years of age with complete teeth. Sagittal condyle path inclinations were recorded by means of protrusive wax records and acrylic records when the teeth were edge to edge position with biting pressure. A total of 3 wax records and 3 acrylic records were made for every subject on the right side and the left side. A total öf 240 records were made. The differences between sagittal condyle path inclinations in degrees read on arcon and non-arcon articulators were statistically compared by paired sample Student-t test for wax records and acrylic records.