Temizlik işçilerinin kan ve serumlarında Cr, Cd, Pb ve Mn eser elementlerinin araştırılması
  1. Tez No: 111582
  2. Yazar: DERVİŞ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEFİK DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Araştırmamızda, Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından çevre kirleticisi olarak belirtilen ve sanayileşmenin hızına paralel olarak artan inorganik kirleticilerden bir kaçının insan kan ve serumundaki düzeylerini ölçmeyi amaçladık. Bu amaçla, çevre kirliliği ile direkt temas halinde olan istanbul Büyük Şehir Belediyesi Edirnekapı bölgesi temizlik işçilerinin kan ve serumlarında kurşun, kadmiyum, krom ve mangan gibi eser element değerlerinin grafit fırınlı Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi ile ölçü mü yapıldı. Ölçülen bu eser element değerleri kontrol grubu değerleri ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Temizlik işçilerinin kanlarındaki kurşun ve kadmiyum miktarlarının kontrol grubundaki deneklerin kanlarında ölçülen aynı parametrelerin değerleri ile istatistiksel karşılaştırılmasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ancak serumda ölçülen krom ve mangan değerlerinin, deney grubun da kontrol gruba göre daha yüksek ve anlamlı olduğu bulunmuştur. Ayrıca çalışmamızda gerek deney grubunda gerekse kontrol grubunda kan kurşun değerleri ile hematokrit değerleri arasında zayıf da olsa bir korelasyon olduğu saptandı. Araştırmamızdaki bulguların ışığı altında işçilerin çalışma bölgeleri itibarı ile temas halinde oldukları atıklarda bulunabilecek olan elementlerin ayrıca çevresel koşulların kandaki eser element düzeylerine etkili olabileceği ve kan kurşun düzeyinin hematokrit değerleri ile ilişkili olduğu söylenebilir.SUMMARY In this study the amount of some elements which reported by WHO (World Healt Organization) as a pollutant element has been investigated in human blood and plasma. The samples has been obtained from municipal workers who in directly contact with pollition. In blood and plasma samples Lead, Cadmium, Chromium and manganese amounts has been measured by Atomic Absorbtion Spectrofotometer. The trace element values of municipal workers has been compared with the values of control group. As a result of comparition there is no statistically significant difference fonud on lead and cadmium values. On the other hand plasma chromium and manganese values has been found relatively higher in workers than that of control group. This difference was statistically significant. In this study both on workers and control group blood lead values have showed correlation with hematocrit values.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the amount of some elements which reported by WHO (World Healt Organization) as a pollutant element has been investigated in human blood and plasma. The samples has been obtained from municipal workers who in directly contact with pollition. In blood and plasma samples Lead, Cadmium, Chromium and manganese amounts has been measured by Atomic Absorbtion Spectrofotometer. The trace element values of municipal workers has been compared with the values of control group. As a result of comparition there is no statistically significant difference fonud on lead and cadmium values. On the other hand plasma chromium and manganese values has been found relatively higher in workers than that of control group. This difference was statistically significant. In this study both on workers and control group blood lead values have showed correlation with hematocrit values.