Aspartaterjik / glutamaterjik sistemin immün yanıttaki rolü
  1. Tez No: 111584
  2. Yazar: FEYZA ARICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 961
Özet
ÖZET Aspartat ( ASP ) ve glutamal ( GLU ) memeli santral sisteminde ( SSS ) çok önemli eksitatör amino asitler ( EAA ) ve nörotransmitterlerdir. EAA'ler solunumun santral kontrolü, kan basıncının düzenlenmesi, öğrenme ve bellek, ağrının oluşumu ve iletisi, gibi bir çok fizyolojik ve epilepsi, anksiyete, depresyon, opioid bağımlılığı gibi bir çok patolojik olayda rol alırlar. Ayrıca adrenalin ( A ), noradrenalin ( NA ), asetilkolin ( Ach ), dopamin ( D ), y-arrıino butirik asit ( GABA ) gibi nörotransmitterler ve adrenokortikotropik hormon ( ACTH ), büyüme hormonu ( GH ), prolaktin (PRL), gonadotropinler ( LH, FSH ) gibi hormonların salınımına neden olurlar. Bu çalışmada ASPerjik/GLUerjik sistemin immün yanıt üzerindeki olası etkileri iki yönlü olarak incelendi. Birinci modelde EAA reseptörleri için antagonist drogların [ Morfin ( M ), Nalokson ( NL ), Dekstrometorfan ( DM ) ] kronik uygulanırını ile bu reseptörlerin sayı ve/veya duyarlılığındaki artışa,“ upregülasyona ”bağlı etkileri, ikinci modelde ise neonatal dönemde monosodyum glutamat ( MSG ) uygulanması ile yapılan“ destrüksiyona ”bağlı etkileri araştırdık.“ Upregüiasyonun ”direkt ( ASP/GLU salınımı ) veya indirekt ( nörotransmitter, hormon, NO salınımı v.b. ) yollarla immün yanıtı güçlendirdiği, organizmanın temel immün komponentlerini ( T lenfositleri, NK hücreleri, kompleman, IgM, IgG ) aktive ederek daha duyarlı hale getirdiğini gördük. İkinci modelde ise genel olarak aynı komponentlerin aktivitesinde azalma görülmesi sonuçları diğer bir açıdan destekler niteliktedir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aspartate ( ASP ) and glutamate ( GLU ) are the most important excitatory amino acids and neurotransmitters in the central nervous system ( CNS ). EAA's play various physiological roles such as central control of respiration, regulation of blood pressure, learning and memory, generation of pain and its transmittion and also have responsibility in pathological processes like epilepsy, anxiety, depression, and opioid addiction. They also function in the release of neurotransmitters such as adrenalin ( A ) noradrenaline ( NA ), acetylcholine ( Ach ), dopamine ( D ), y-amino butyric acid (GABA) and hormones such as adrenocorticotrophic hormone ( ACTH ), growth hormone ( GH ), prolactin ( PRL gonadotrophins ( LH, FSH ). In this study the possible effect of ASPergic/GLUergic system on immune response is studied in two different ways. In the first model the effect of long-term use of EAA receptor antagonists ( morphine, naloxone, dextromethorphan ) which causes an increase in number and/or supersensitivity of the receptors,“ upregulation ”, was investigated. In the second model, the effects due to destruction caused by neonatal monosodium glutamate ( MSG ) administration“ destraction ”was studied. Accordingly, we observed that upregulation enhanced the immune response by direct ( release of ASP/GLU ) and indirect ( release of neurotransmitters, hormones, NO etc. ) ways and the basic immune components of the organism ( T lymphocytes, NK cells, complement, IgG, IgM ) were sensitized by their activation. The second model depicts a similar support to our results from a different view for the same compounds' activation were depleted in general. 73