Plazma antioksidan aktivitesinin ve eritrositlerin lipit peroksidasyonuna duyarlılıklarının farklı türlerde incelenmesi
- Tez No: 111583
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECLA KOÇAK TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Çalışmamızda tavşan, kobay, sıçan gibi deney hayvanlarında ve insanlarda plazma antioksidan akti vitesi, eritrosit lipit peroksidasyonu ve plazma lipit peroksidasyonunun ne oranda farklı olduğu, plazma antioksidan aktivitesi ile eritrosit lipit peroksi dasyonu ve antioksidan aktivite ile plazma lipit peroksidasyonu arasında bir ilişki olup olmadığı incelendi. Bu amaçla, normal koşullarda çok az miktarda MDA düzeyi gösteren eritrositler H2O2 ile in vitro uyarı lar ak açığa çıkan MDA düzeyi ölçüldü. İn vitro sistemler de güçlü bir antioksidan aktiviteye sahip olduğu bilinen plazmanın, 37°C'de inkübe edilen beyin homojenat larının otooksidasyonunu ne oranda inhibe ettiği belirlendi. Ayrıca, dört farklı türden elde edilen plazmaların lipit peroksit düzeyleri ölçüldü. Sonuçlarımıza göre, kobay ve sıçanda antioksidan aktivite düzeylerinin düşük, buna karşın eritrosit ve plazma lipit peroksit düzeylerinin yüksek olduğusaptandı. İnsan ve tavşanda ise bunun aksine, anti oksidan aktivite düzeylerinin yüksek, eritrosit ve plazma lipit peroksit düzeylerinin düşük olduğu belirlendi. Bu çalışmada ortaya çıkan ilginç bir sonuç olarak da lipit peroksidasyonu ve antioksidan sisteme ilişkin çalışmalarda insana en yakın hayvan modelinin tavşan olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, plasma antioxidant activity, erythrocyte and plasma lipid peroxidation were investigated in rabbits, guinea pigs, rats and healthy young men. We wanted to investigate the relationship between plasma antioxidant activity and erythrocyte lipid peroxidation and the one between plasma antioxidant activity and plasma lipid peroxidation. Therefore erythrocyte and plasma lipid peroxide levels and plasma antioxidant activities were determined in these four species. Our results showed that, antioxidant activity was low in rats and guinea pigs but it was high in rabbits and healthy young men. On the contrary, erythrocyte and plasma lipid peroxide levels were low in rabbits and men but they were high in rats and guinea pigs. It can be concluded that there, is an inverse relationship between erythrocyte and plasma lipid peroxidation and plasma antioxidant activity. Our results also showed that, rabbit is the experimental model most similar to humans in investigating lipid peroxidation and antioxidant system.