Dermatotiflerin tür tanısı için yapılan çalışmalar
  1. Tez No: 111585
  2. Yazar: DİLEK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Mikoloji Bilim Dalı laboratuvarında incelenen deri kazıntısı, saç, tırnak gibi muayene maddelerinden izole edilen 48 dermatofit suşunun cins ve tür tanısı yapılmıştır. Tür tanısı için Sabouraud, patates agar ve mısır unlu agar besiyerlerine ekim yapılmış, modifiye lam kültürü yöntemi uygulan mış, üreaz enzim aktivitesi belirlenmiş, saç ve yün perforasyon deneyleri uygulanarak tanı yöntemleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre en uygun pigmentasyon besiyerinin patates agar olduğu, lam kültürünün mutlak uygulanması gerektiği ve modifiye lam kültürünün daha pratik, ekonomik olduğu, üreaz enzim aktivitesinin ilk 3 gün içinde belirlenmesinin anlamlı olduğu, saç perforasyon deneyinin uygulandığında değer taşıdığı, yün perforasyon deneyinin uygulanmasının çok anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 48 dermatophyte strains isolated from hair, nail and skin specimens in Mycology Division of Microbiology Department of İstanbul Faculty of Medicine were identified by various morphologic and physiologic techniques. Identification was made by examining pigment production on various media, modificated slide culture, urease enzyme activity, hair and wool perforation characteristics. It was found that potato agar medium was more available for pigment production; modificated slide culture was more simply to perform and economic; urease enzyme activity was valuable in the first three days of identification; hair perforation test was beneficial but wool perforation test was unvaluable for identification of dermatophytes.