İstanbul bölgesinde yetiştirilen siyah alaca sığırların deri yapılarının histomorfolojik ve kimyasal yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 111589
  2. Yazar: ALTAN ARMUTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 1 yaşındaki 20 adet genç boğa derisinin boyun, omuz, karın ve kuyruk bölgelerinden alman deri örnekleri histomorfolojik ve kimyasal yöntemlerle incelendi. Histolojik incelemeler için, kesimden hemen sonra alman deri örnekleri, tamponlanmış formol ve formol-salin eriyiklerinde tesbit edildi. Parafin bloklar hazırlanıp, 7-9 u kalınlığında doku kesitleri alındı. Bu kesitlere triple, orcein-anilin ve PAS boyalan uygulandı. Preparatlardan ekranlı mikroskopda, epidermis ve dermis'in ana ve alt katman kalınlıkları ve oranlan ile primer ve sekunder kıl folliküllerinin sayı ve çaplan ölçüldü. Ayrıca dermis'in 5 alt katmanında, kollagen ve elastik ipliklerin sayı ve kalınlıkları ölçüldü. Sayısal veriler bilgisayarda değerlendirilerek, tüm yapı özelliklerinin bölgelere göre ayrı ayrı ortalamaları ve bölgeler arasındaki farkın önemi saptandı. Kimyasal işlemler için, aynı bireylerden alman deri örneklerinde, hidroksiprolin amino asil metodu ile kollagen, petrol-eter extraksiyonu ile yağ, kül fırınında yakılarak kül ve klasik yöntemlerle de nem analizi yapıldı. İzlenen yapısal özellikler ve bölgelere göre farkları şunlardır: 1. Epidermis'in ortalama kalınlığı 32.59 u'dur. Bölgeler arasında islatistiki açıdan farklılık yoktur. 2. Str. papillare'nin ortalama kalınlığı 1250 u'dur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, skin samples taken from neck, shoulder, abdomen and tail regions of one year old 20 young Holstein bulls were investigated by using histological and chemical methods. For histological investigations, skin samples obtained from slaughtered animals were fixed in buffered formaline and f ormaline-salin. Paraffin blocks were prepared and 7-9 p thick sections made from these blocks. These sections were stained by triple, orcein-anilin and PAS stains. These preparations were examined by means of a microscope with monitöre. Thickness and percentages of epidermis, dermis and its sublayers were measured. Also numbers of hair follicules and their diameters were measured. In five different layers of dermis, numbers and thicknesses of collagen and elastic fibres were also measured. All data obtained were discussed by a computer and avarages of all regional tissue characteristics were calculated and differences among regions were evaluated statistically. For chemical operations, collagen was detected by hydroxiprolin amino acid method, fat by petrolether extraction, ash by burning and moisture by classical methods, from the samples taken from same animal. Structural characteristics and regional differences are as follows: 1. Avarage thickness of the epidermis is 32.59 p. There is no statistically important differences among the regions. 2. Avarage thickness of the str. papillare is 1250 p.