Depresif hastalarda kısa süreli belleğe antidepresanların etkileri
  1. Tez No: 111588
  2. Yazar: ASİYE NURTEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRÜNNİSA ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
V. Ö Z E T Antidepresanların kısa süreli belleğe etkisini saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada, yaş ortalaması 35 olan majör depresyonlu 17 hasta amitriptilin tedavisine, 17 hasta ise fluoksetin tedavisine alınmıştır. Hastaların tedavi öncesinde ve tedavinin 28. gününde Hamilton Depresyon Skalası değerleri saptanmıştır. Hastalara tedavi öncesi, tedavinin 4. günü, 7. günü ve 28. günü Benton, Fraisse rakam testi, Fraisse kelime testi uygulanmıştır. Her iki tedavi grubunda Hamilton Depresyon Skalası değerlerinin tedavinin 28. gününde azaldığı bulunmuştur. Bu bulgu Amitriptilin ve Fluoksetin' in aynı derecede tedavi etkinliği olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Hem Amitriptilin grubundaki, hem Fluoksetin grubundaki hastaların Benton değerleri tedavi süresi boyunca değişmemiş olarak bulunmuştur. Bu nedenle her iki ilacın hastalarda görsel belleği etkilemediği sonucuna varılmıştır. Gerek Fraisse rakam testinde, gerek Fraisse kelime testinde hastalar tedavi süresinin sonunda, tedavi öncesi değere göre daha başarılı bulunmuşlardır.Belirgin ant iko liner jik etkisi olan Amitriptilin ve antikoli nerjik etkisi olmayan Fluoksetin verbal belleği olumlu şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular görsel ve işitsel bellek mekanizmalarının farklı olduğunu düşündürmüştür. Antikolinerjik etkisine rağmen Amitriptilin grubunda kısa süreli bellek fonksiyonlarında bozulmanın saptanmaması çalışılan hasta grubunun yaş ortalamasının düşüklüğü ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY İn this study, which was done to determine the effects of antidepressant drugs on short-term memory, 17 patients with Major Depression were administered Amitriptyline and 17 patients were administered Fluoxetine. Mean-age of the patients was 35. Hamilton Depression Scale was applied to all patients prior to and on the 28th day of the treatment. Patients were also applied Benton, Fraisse digit tests and Fraisse word test prior to and on the 4th, 7th, and 28th days of the treatment. In both of the treatment groups Hamilton Depression Scale values were decreased on 28th day of the treatment. This finding shows that the degree of therapeutic effects of both Amitriptyline and Fluoxetine are similar. Benton test values for both groups were unchanged during the treatment. So, it was thought that, either drug did not affect visual memory. Patients were found more succesful at the end of the treatment both in the Fraisse digit test and Fraisse word test.46 It was decided that, both Amitriptyline, which has significant anticholinergic effects and Fluoxetine, having no anticholinergic effect, improved verbal memory. These findings suggest that visual and auditory memory mechanisms are separated from each other. Absence of any short -term memory dysfunction in the Amitriptyline group, despite its anticholinergic effects, was explained by younger mean- age of the studied group.