Nöroşirürji yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda arterial kan basıncının direkt ve indirekt yöntemlerle ölçümlerine ilişkin bir çalışma
- Tez No: 111599
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 642
Özet
ÖZET Çalışmamızda bir direkt (î.A.) ve iki indirekt (bir otomatik OSS. ve bir OSK.) yöntem kullanarak 30 nöroşirurji yoğun bakım hastasında arterial kan basıncı ölçüm değerleri karşı laşt ırılmıştır. Araştırmacı, kulak burun boğaz muayenesi ve odiografik tetkiklerden geçtikten sonra ölçümleri gerçekleştirmiştir. Tüm ölçümler sağ kol üzerinde uygulanmıştır. Direkt yöntem ve otomatik OSS. yöntem ölçüm değerleri çizelgeler halinde elde edilmiş. OSK. yöntem ölçüm değerleri de çizelge üzerine kaydedilerek tüm değerlerin aynı çizelge üzerinde görülmesi sağlanmıştır. Araştırma sonuçlarımıza göre direkt yöntemle ölçülen sistolik basınç değerleri, her iki indirekt yöntemle ölçülen sistolik basınç değerlerini geride bırakmış, en büyük fark sistolik hipertansif grupta saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The results of arterial blood pressure measurements obtained using one direct (intra arterial) and two indirect (one automatic-oscillometric and one auscultatory) methods on 30 neurosurgical patients in our intensive care unit, are discussed in our work. All measurements were performed on their right by the same researcher, who was examined audiographical ly prior to tests. Measurement results of the direct and automatic osci llometric methods were recorded on timescaled recording papers simultaneusly, and auscultatory method measurement results also being displayed on the same papers to aid comparative interpretation. The results of our research showed that systolic pressure values measured with the direct method exceeded the systolic pressure levels of both of the indirect methods. with the most outstanding deviation observed on the systolic hypertensive group.