Non-hodgkin Lenfoma'da kromozomal değişikliklerin morfolojik sınıflama ve klinik bulgular ile ilişkisi
  1. Tez No: 111612
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM CENANİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
34 ÖZET litogenetik çalışmalar, insan tümörlerinde spesifik kromozomal değişikliklerin tanımlanmasına imkan sağlar. tekrarlanan kromozomal yeni düzenlenmeler, bu değişikliklerin malign transformas- onda önemli bir yer tuttuğunu gösterir. xnfomalar, lenfatik hücrelerin malign transformasyonunun neden olduğu lokalize tümörlerdir. Klinik ve histolojik olarak, lenfomalar iki alt gruba ayrılır; Hodgkin Hastalığı ve Non-Hodgkin Lenfoma. Jon-Hodgkin Lenfoma'da tekrarlayan sitogenetik değişiklikler tanımlanmış ve bu değişikliklerle morfoloji, immünfenotip, klinik gelişim arasında anlamlı bir korelasyon kurulmuştur. fon-Hodgkin Lenfomalara karşı, literatürde Hodgkin Hastalığını içeren oldukça az ayıda çalışma vardır. Çalışmamızda lenfoma tümör grubundan tümör dokusu, tümör dokusu iğne aspirasyon nateryali ve eş zamanlı olarak periferik kan ve/veya kemik iliği materyalleri, farklı sito genetik yöntemlerle çalışılmıştır. Çalışma süresince 17 tümör dokusu kültüre edilmiş, ancak değerlendirmeler 13 olgunun tümör dokusu/aspirasyon materyali,Periferik kan ve/veya kemik iliği üzerinden sapılmıştır. Klinik olarak, olgulardan biri ANLL M4 ve bir diğeri HH tanısı almıştır. Ll NHL olgusundan 7'sinde, ANLL ve HH olgularının tümör hücreleri sitogenetik analizlerinde klonal sayısal ve yapısal değişiklikler gözlenmiştir, olgulardan 4'ünde 'marker' kromozom tanımlanmıştır. Sonuçlar histolojik tanı ile korele edilmiştir. Çalışmamızın olgu sayısının literatüre katkıda bulunacak kadar çok olmamasıyla birlikte, yapısal ve sayısal değişikliklerin, histolojik subtiplerle korelasyonunda bir anlamlılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY Cytogenetic investigation have made it possible to identify specific chromosome rear- rengments in human cancer. The reccuring chromosome rearrengments in the malignant disease have shown that these abnormalities play a integral role in the process of malignant transformation. Lymphomas are localized tumors caused by neoplastic proliferation of lymphatic cells. Clinically and histologically, lymphomas were subdivided into two major groups: Hodgkin's Disease and non-Hodgkin's Lymphoma. In the non-Hodgkin's Lymphoma, reccuring cytogenetic abnormalities have been iden tified, and significant correlations among them and morphology, immunophenotyping and parameters of clinical outcome have been recognized. In contrast to the non-Hodgkin's Lymphomas, only a few reports of cytogenetic abnor malities in patients with Hodgkin's disease are present in the literature. In our study, cytogenetic evalution was performed in tumor mass, fine needle aspiration cells, and simultaneously studied peripheral blood and bone marrow cells, by the appli cation different methods in lymphoma patients. In this period, 17 tumors were cultured, but, analyzable chromosome preparation were obtain in 13 cases. One of them was reported as HH, the other one was reported as ANLL M4 clinically. Clonal numerical and structural chromosomal changes were found in 7 of 11 NHL, AN11 and HH cases. Four marker chromosome were identified in four cases. These cytogenetic abnormalities were correlated with the histologic subtypes. The number of lymphoma patients studied, may not be sufficient to statistical data. However, the correlation between histologic subtype and chromosomal aberrations was significant.