Görülebilir ışıkla polimerize olan triad reçinenin, ısı ile polimerize olan akriliklere bağlanma dayanımının incelenmesi
  1. Tez No: 111613
  2. Yazar: YAŞAR KIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SENİH ÇALIKKOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
- 143 - 8. ÖZET Bu araştırmada, görülebilir ışıkla polimerize edilen protez astar materyali Triad reçinenin üç tip akrilik reçineye bağlanma dayanımı, akrilik reçinelerin birbirleri ile olan bağlanma dayanımı ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu amaçla, ön çalışma sırasında tasarlanan ve tekrarlandığında benzer deney sonuçları veren örnek şekilleri belirlenerek, 24 grupta 216 deney, 216 kontrol grubu olmak üzere toplam 432 adet örnek hazırlanmıştır.Bağlanma dayanımı değerleri, örneklere uygulanan çekme ve makaslama gerilimi deneyleri sonucunda belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan üç akrilik kaide maddesinden ikisi klasik akrilik reçineler olan QC-20 ve Meliodent, diğeri ise yüksek dirençli Lucitone 199 akrilik reçinedir. Akrilik reçineler farklı tiplerde olsa bile birbirleri ile olan bağlanmaları, Triad reçi ne ile olan bağlanmalarından belirgin şekilde güçlü olmaktadır. Farklı iki deneysel uygulamanın bağlanma dayanımına etkilerini araştırmak amacıyla, bir grupta Triad reçine, su içinde bekletilmemiş akrilik örneklerle birleştirilerek, üretici firma önerisine uygun olarak 10 dakika polimerize edilmiştir. Diğer grupta ise su içinde bekletilmiş (1 ay 37 + 1°C) akrilik örneklerle birleştirilerek, toplam 15 dakika polimerize edilmiştir. İki grubun karşılaştırılması yine çekme ve makaslama gerilimi deneyleri uygulanarak yapılmış ve polimerizasyon süresinin artırılması ile Triad reçine ile akrilikler arasındaki bağlanma kuvvetinin arttığı saptanmıştır. Bu sonuç özellikle kullanılmış bir protezin astarlanmasında, polimerizasyon süresinin uzatılması ile daha güçlü bir bağlanma elde edilebileceğini göstermiştir. Deney gruplarının tümünde en yüksek bağlanma kuvveti Lucitone 199 akrilik örneklerinde olmasına karşın (233.1 kg/cm2), Triad reçinenin üç akrilik reçineyle olan bağlanma kuvveti değer ortalamaları arasında 22 ±11 kg/cm2'lik bir fark vardır. Değerler arasındaki bu farkın klinik açıdan önemli seviyede olmadığı ve Triad reçinenin her üç akrilik reçineye olan bağlanma kuvvetinin klinik olarak kabul edilebilir düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.- 144 - Yeterli bağlanma kuvveti elde edebilmek için akrilik yüzeylerinin monomer ile ıslatılması ve Triad yapıştırıcısının kullanılması gereklidir. Araştırmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre; görülebilir ışıkla polimerize edilen Triad reçine, yüksek dirençli veya klasik akrilik reçinelerden yapılmış protezlerin astarlanmasında kullanılabilir. Klasik yöntemle karşılaştırıldığında avantajı, uygulama kolaylığı ve polimerizasyon süresinin kısalığıdır. Ayrıca bu sistemde, klasik yöntemlerdeki ölçü ve muflalama gibi işlemlere gerek olmadığı için; protez doğrudan ağız içinde astarlanarak, işlem tek seansta bitirilebilmekte ve hasta protezsiz kalmamaktadır. Görülebilir ışıkla polimerizasyon ve bu yolla polimerize olan materyaller, çeşitli protetik uygulamalarda yeni kolaylıklar sağlayacak ümit verici bir gelişme olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
145 9. SUMMARY in this study, three different kinds of acrylic resins has been comparatively investigated to each other as well as to Triad visible light cured (VLC) reline resin as far as the bond strength of the materials is concerned. In order to do this, some special sample forms have been prepared for having similar experimental results in repeated trials. For that, the prepared samples were divided into 24 groups which have 432 samples all together as experimental and control groups. The bonding strength variables have been evaluated by the results of tensile and shear bond strength tests. Three different kinds of denture base resins used in this study are the high- impact Lucitone 199, the conventional QC-20 and Meliodent. In order to evaluate the effects of bonding strength of two different experimental condition, one group of Triad resin has been bonded to the samples which has not been soaked into water and cured for ten minutes according to manufacturer's insturctions. Another group which the acrylic samples soaked into water for 30 days in 37- 1°C bonded to the samples by curing Triad resin 15 minutes. The comparison of these two groups has been made by applying tensile and shear strength and by increasing the curing duration. The results have indicated that the bond strength between the Triad and acrylic resin increased and also much stronger bonding can be obtained if the curing time also increased. Although the strongest bond strength of three kinds of resins has been found with the Lucitone 199 acrylic samples (233.1 1 kg/cm2) among all experimental groups, there are 22 ± 1 1 kg/cm2 of differences in the bond strength averages. These differences are not clinically significant and it has been justified that the bond strength of Triad resin to the other acrylic resins are sufficient in daily practice.146 In order to obtain sufficient bond strength on the acrylic surfaces, its essential to apply methyl methacrylate monomer and VLC Triad bonding agent. According to the results of our research, VLC Triad reline resin can be used for relining old dentures made of conventional acrylic resins or high impact resins. If compared to conventional system, the VLC Triad resin system has the advantages of facilitating the procedures and shortining the curing duration. In the VLC Triad resin system, dentures shall be chaire side relined and the procedure can be completed in a single visit without the use of impression and flasking and deflasking. The use of VLC system seems to be the promising new development which facilitate many routine procedures in different areas of prosthodontics as well as dentistry as a whole.