Hipertansif hastalarda karbondioksitli su ile yapılan kısmi banyonun termoregülasyon ve kardiovasküler sistem üzerine etkileri
  1. Tez No: 111616
  2. Yazar: HÜLYA KARADENİZ ŞİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
- 62 - ÖZET İstanbul Üniversitesi Haseki Kardiyoloji Enstitüsü ve Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı iş birliği ile yapılan çalışmada hipertansif hastalarda karbondioksitli su ile yapılan kısmi banyonun termore- gülasyon ve kardiovasküler sistem üzerine etkilerini araştırmak üzere benzer fiziksel özelliklerdeki 23 'er hastadan oluşan iki gruba: 1) CO2, 2) Düz su uygulaması yapılmıştır. CO2 grubunda kalp hızı, sistolik kan basıncı, double product ve vücut iç sıcaklığında diğer gruba gö re anlamlı azalma ve uygulama bölgesindeki bir perife rik arterin ortalama velosite değerinde anlamlı artış kaydedilmiştir. Diastolik kan basıncı ve ortalama cilt sıcaklığın da gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları hipertansif hastalara ya pılan kısmi, yapay, termoindifferent CO2 banyolarının dahi periferik kan dolanımını arttırarak ve vücut iç sıcaklığını azaltarak kalp hızı ve sistolik kan basın cını düşüren etkiyi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- 63 - SUMMARY This study has been carried out in collaboration with the Istanbul University Haseki Cardiology Institute and the Medical Ecology-Hydroclimatology Department. Thermoregulation and cardiovascular effects of local baths with water containing CO2 were studied in -23 hyper tensive patients and were controlled using plain water in 23 patients. Heart rate, systolic blood pressure, double product and core temperature decreased and the mean velocity of the a.dorsalis pedis increased in the CO2 group signifi cantly. There was no significant change in the diastolic blood pressure and mean skin temperatures. Depending on the results of this study we can conc lude that local, thermoindifferent, artificial CO2 baths are effective in decreasing systolic blood pressure and decreasing core temperature.