İskeletsel 2. sınıf maloklüzyonların Bass ortopedik aparey sistemi ile tedavisinde meydana gelen değişimlerin sefalometrik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 111615
  2. Yazar: NİL CURA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜYESSER SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
- 57 ÖZET Bu araştırmada amacımız iskeletsel II. sınıf maloklüzyona sahip bireylerin Bass Ortopedik Aparey Sistemi ile tedavileri sonucunda diş-çene-yüz sisteminde meydana gelen değişiklikleri; tedavi grubu ile benzer özelliklere sahip kontrol grubunda gelişimle meydana gelen spontan değişikliklerle karşılaştırarak tedavinin etkisini saptamaktır. Araştırma materyali, 47 olguya ait tedavi ile kontrol dönemleri başlangıç ve son rasında alınmış profil uzak röntgen resimleri ve el-bilek radyografilerinden oluşmaktadır. Toplam 47 olgudan 27'si (14 kız 13 erkek) tedavi grubunu, geriye kalan 20 olgu (6 kız 14 erkek) ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Tedavi grubunda, tedavi başındaki ortala ma yaş 11.99±1.60 yıldır. Kontrol grubunda kontrol dönemi başlangıcındaki ortalama yaş ise 11.85±1.28 yıldır. Tedavi grubunda ortalama tedavi süresi 6.88+0.54 ay olurken kontrol grubundaki ortalama gözlem süresi 6.44+0.34 aydır. Tedavi ve kontrol süreleri dahilinde meydana gelen değişimlerin incelenebilmesi amacıyla rutin sefalometrik analiz yöntemleri ile birlikte Pancherz tarafından önerilen“Class II Correction”analiz yöntemi de kullanılmıştır. Her iki gruptaki olguların tedavi ve kontrol dönemleri başlangıç ve sonundaki kemik yaşları Tanner - Whitehouse 2 yöntemi ne göre saptanmıştır. Bass apareyi ile tedavi sonucunda ortopedik ve ortodontik değişimler elde edil miş olup; ortopedik değişiklikler daha çok mandibula ile ilgili parametrelerde, ortodondik değişiklikler maksilla ile ilgili parametrelerde gerçekleşmiştir. Tedavi sonucunda istatis tiksel olarak önemli değişiklikleri kısaca şöyle özetleyebiliriz: Ramus, total ön ve arka yüz yükseklikleri ile alt çene korpus uzunluğu ve interin sizal açı artmıştır. ANB açısı da SNA açısındaki azalma ile SNB açısındaki artış sonucu azalmıştır. Artiküler açı, S-N uzunluğu ve overjet azalmıştır. Overjetteki azalma maksilla ile mandibulanın konumlarında meydana gelen değişimler ve üst kesici ile üst molar diş lerin distal yöndeki çene-içi hareketleri sonucunda elde edilmiştir. Tedavi başındaki dis tal molar ilişki düzelmiştir.
Özet (Çeviri)
58 - SUMMARY The purpose of this investigation is to assess the treatment effects of the Bass Orthopedic Appliance System on the dento-facial system of individuals with Class II skeletal pattern by comparing the treatment changes with spontaneous growth alterations observed in the control group. The material investigated consists of cephalometric and hand-wrist films taken from 47 cases at the beginning and at the end of treatment and control periods. 27 of the total sample (14 female, 13 male) constituted the treatment group, while the remaining 20 cases (6 female, 14 male) constituted the control group. At the beginning of the treatment the mean age of the treatment group is 11.99±1.60 years. The mean age of the control group is found to be 1 1.85±1.28 years at the beginning of the control period. The average treatment period in the treatment group is 6.88±0.54 months while the average observation period is 6.44±0.34 months in the control group. In order to examine the alterations during the treatment and observation periods, routine cephalometric analysis together with the“Class II Correction”analysis, introduced by Pancherz, are carried out. The skeletal age of the cases at the beginning and at the end of treatment and control periods in both groups is determined according to the method of Tanner-Whitehouse 2. Orthopedic and orthodontic changes were obtained as the result of treatment with the Bass appliance; the orthopedic changes being mostly related with the parameters concerning the mandible while the orthodontic changes occurred in the parameters concerning the maxilla. The statistically significant treatment differences can be summarized as follows: The heights of ramus (Ar-Go) and total anterior (N-Me) and posterior (S-Go) face; length of corpus mandibulae (Go-Me) and interincisal angle increased. ANB angle decreased as a result of a reduction in SNA angle and an increase in SNB angle. Articular angle (S-Ar-Go), the length of SN and overjet decreased. Reduction in the overjet was due to the changes in the position of maxilla and mandible together with the intramaxillary distal movements of upper incisor and molar teeth. The initial distal molar relationship was corrected.