Aspirinin enjektabl preparatının hazırlanması ve stabilitesi
  1. Tez No: 111634
  2. Yazar: ÜMİT GÖNÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KASIM C. GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
-8 b- ÖZET Aspirin tedavide genel olarak oral ve rektal yol ile kullanılır. Yeni olarak aspirinin enjektabl şekli hazırlanmış ve bunun için, histidin, lizin, ornitin ve arginin amino asitleri kullanılmıştır. Bu çalışmada aspirin arginin tuzu hazırlanmış ve bunun stabilitesi incelenmiştir. Bu bileşiğin hazırlanması için yeni bir metod önerilmiştir. Aspirin-arginin bileşiğinin stabilitesinin incelenmesi oda tempera t üründe ve buzdolabında yapılmış ve mukayese için aspirin-lizin tuzu preparatı, aspisol kullanılmıştır. Bu çalışma sonunda aspirin-arginin bileşiği çözeltisinin oda temperatüründe 26 saat ve buzdolabında 48 saat sebatlı kaldığı tesbit edildi. Buna mukabil aspisol çözeltisinin oda temperatüründe ve buzdolabında 2A saat stabil olduğu bulundu. Bu bulgulara göre aspirin-arginin tuzu aspirin- lizin bileşiğinden buzdolabında bekletmede daha sebatlıdır.
Özet (Çeviri)
-ÖV- SUHMARY Aspirin was usually administered via oral and intrarectal routes. Recently, injectable form of aspirin was prepared by using amino acids such as histidine, lysine, ornithineand argimne. In this work, aspirin-arginine salt was prepared and its stability was investigated. For its preperation» a new technique was proposed. The stability of aspirin - arginine was tested at various conditions such as room temperature and refrigerator