Son dönem böbrek yetmezliği hastalarının böbrek nakli öncesinde duyarlılıklarının belirlenmesi ve böbrek nakli uygulanmış pozitif cross-matchli hastaların graft yaşam sürelerinin araştırılması
- Tez No: 111635
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT N. ÇARİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nefroloji, Tıbbi Biyoloji, Nephrology, Medical Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Transplantasyonlarda, alıcı -verici arasındaki kan ve doku uyumunun yaraşıra, alıcıda bir sens i t i zas yon olayının da gözlenmemesi gerekir. Sensitizasyon, alıcıda verici dokularına karşı antikor gelişimi şeklindedir ve graftın atılmasına neden olur. özellikle, kronik böbrek yetmezliği olan hastalar birçok sebeplerle sensitize olmaktadır. Sensitizasyon; kan transf üzyonları, tekrarlanan transplantas yonlar? gebelikler ve uzun süren immun terapiyle gelişebilir. Bu hastalar, oto ve/veya alio; T ve /veya B lenfosite özgü; IgM ve/veya IgG sınıfına dahil; 4°, 20° veya 37°C de çalışabilen antikorlara sahip olabilirler. Bu kadar çeşitli antikorun varlığında nakil yapmanın büyük risk taşıdığı ortadadır. Bu sebeple hastalar, uzun yıllar bekleme listesinde kalabilmektedirler. Yapılan çalışmalarla; sensitizasyonla gelen ve cross match pozitifliğine neden olan her antikorun zararlı olmadığı belirlenmiştir. Birçok araştırmacının vardığı ortak fikre göre; 37°C de çalışan 'sıcak', T lenfosite özgü IgG alloantikorlar graft nakli sırasında ve sonrasında zararlı etki göstermektedir. Bunun dışındaki diğer antikorların zararlı olup olmadığı konusunda bir fikir birliği yoktur. Non-HLA ve IgM sınıfı oldukları için, otoantikorların nakillerde etkili olmadığı söylenmektedir. Aynı şekilde; soğukta çalışan, T ve B hücreye özgü IgG alloantikorların da, etkisiz oldukları belirtilmektedir. Bu ön bilgilerden yola çıkılarak planlanan tezimde elde edilen veriler, literatürdeki çalışmalarla paralellik göstermektedir. Şöyle ki, kronik red gözlenen ve eksplantasyon yapılan 2 hastada sıcak T IgG alloantikorlar67 gözlendi. Akut tübüler nekroz gözlenen diğer hastalarda da sıcak E alioantikor, sıcak T-E otoantikcrlar gözlendi ve bu antikorlar herhangi bir red olayı yaratmadı. Sonuç olarak, literatürde bildirildiğine ve tezdeki deney sonuçlarına göre, cross-match pozitifliğine yol açan her antikor graft nakil veya sürvisinde etkili değildir. Bu saptamaya göre, eser nakil üzerinde etkili değilse, antikor varlığında bile rahatlıkla nakil izni verilebilir. Böylece, sensitizasyon geliştiği için uzun yıllar listede kalmış hastaların nakil programına alınmalarına imkan sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In transplantations, besides getting blood and tissue compatibility between donor and recipient, it is also necessary to observe a sensitization event in recipients. Sensitization is in a form of producing antibody against donor's tissue by recipient and it causes rejection of graft. Especially, chronic renal failure patients are sensitized, because of several factors. Sensitization can progress in order to blood transfusions, retransplantations, pregnancy and long term immun therapy. These patients can have auto and/or alio', T and/or B cell specific; IgM and /or IgG class; in 4°, 20° or 37*0 functioning antibodies. In the presence of such great extent of antibody diversity making a transplantation has under big risk. For this reason, patients can stay in waiting list for years. With the studies, it is figured out that each antibody, which comes by sensitization and causes positive cross -match is not harmful. According to a common thought by a lot of authors; 37°C working warm, T-cell specific IgG alloantibodies do show a harmful effect pre or post graft transplantation. There is no consensus about the harmful effect of other antibodies. It is claimed that autoantibodies has no effect on transplantation, because they are non-HLA and IgM class. It is also stressed that cold working, T and B cells specific IgG alloantibodies are ineffective in a same way. By the help of these pre-datas I planned my thesis and the results I have got are parallel with the studies in the literatures. As a result, I observed warm T cell specific IgG alloantibodies in 2 patients, who have chronic rejection and69 went explantaticn. Other patients, who have acute tufouler necrosis are also observed warm, B-alloantibociies ; warm T-B autoantibodies and these antibodies haven't cause any rs.jGc