İneklerde proventriküler alimenter indigestionlar ve rumen asidosisine bağlı diare olaylarında bazı kan ve serum parametrelerinin klinik tablo ile ilişkisi ve prognoz değerlendirmeleri
  1. Tez No: 111638
  2. Yazar: REFKIN BEYAZIT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK BİLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışma, çeşitli derecelerde rumen asidosisli ve alka losisli ineklerde klinik tablonun şiddeti ile bazı kan ve serum parametreleri arasındaki ilişkileri ortaya koymak, klinik tanı ve sağıtıma yardımcı bulgular elde etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, U. Ü. Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar poli kliniğine 1.2.1990 - 30.8.1991 tarihleri arasında getirilen 39 rumen asidosisli ve 24 rumen alkalosisli, toplam 63 hasta inek mu ayene edilmiş, klinik olarak sağlıklı 15 inek kontrol (Grup I) olarak kullanılmıştır. Hasta hayvanlar rumen içeriği pH düzeyle rine göre sınıflandırılmış; rumen içeriği pH'sı 5.5-6.0 arasında saptanan hastalar hafif derecede rumen asidosisli (Grup II), 5.0- 5.5 arasında saptanan hastalar orta derecede rumen asidosisli ( Grup III), 5.0* den düşük düzeylerde saptanan hastalar ileri derecede rumen asidosisli (Grup IV), 7.3-7.7 arasında saptanan hastalar ha fif derecede rumen alkalosisli (Grup V) ve 7.8 f in üzerinde sapta nan hastalar rumen alkalosisli (Grup VI) olarak kabul edilmiştir. Kontrol ve hasta gruplarında klinik (nabız frekansı, so lunum sayısı ve beden ısısı), hematolojik (kan pH, kan PCQ, BaseExcess, aktüel ve standart HCOT, hematokrit ve hemoglobin) ve biyo kimyasal (serum Ua+, K+, Cl-, Mg ++, Ca++, inorganik P, glikoz, to tal protein, GOT, GPT ve Gama-GT) muayeneler yapılmış, hasta hay vanların ayrıca genel durumu ve çevreyle ilişkisi, deri ısısı ve elastikiyeti, rumen hareketleri sayısı ve tonusu ile rumen içeri ğinin fiziksel özellikleri incelenmiştir. Hafif derecede rumen asido sisli ineklerin klinik muayene lerinde; iştahsız ancak canlı göründükleri, nabız ve solunum fre kansları ile beden ısısında istatistik! açıdan önemli bir değişik liğin oluşmadığı, rumen hareketlerinin zayıflayıp sayısının 5 da kikada 2-3 'e kadar azaldığı, infusoria yoğunluğu ve aktivitesinin çok azaldığı ve canlılık oranının % 1-2 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to find out the interactions between the some blood and serum parameters and the severity of clinical disease in the cows with acidosis and alkalosis in vari ous severity and to find out some findings useful in diagnosis and therapy of this disease. The study was carried out with total of 78 cows. 63 cows examined in the Internal Disease Polyclinic of Veterinary Faculty, U. Ü., between 1.2.1990 - 30.8.1991. 39 of them had ruminal aci dosis and the rest had alkalosis. The other 15 cows were healthy and served as control (Group I). On the basis of ruminal pH, affected animals were devided into five groups as follows: ruminal pH: 5.5-6.0, referred as mild acidosis (Group II); ruminal pH: 5.0-5.5, referred as moderate acidosis (Group III); ruminal pH 7.8, referred as ruminal alkalosis (Group VI). Both in affected and healthy animal groups, clinical (pulse and respiratory rates and body temperature), haematological (bloodpH, blood Pco2, Base Excess, actual and standart HCO3, haematocrit and haemoglobin) and biochemical (serum Na, K, Cl", Mg +, Ca +, inorganic P, glucose, total protein, GOT, GPT and Gama-GT) exami nations were made. In addition to these clinical examinations, the degree of bright and alert, skin temperature and elasticity, num bers and tone of rumen motility and the physical properties of rumen fluid were also determined in the affected animals. On the clinical examinations of the cows with mild acidosis; it was determinated that although they were seemed bright and alert they were anorexic, there were no statisticaly significant diffe rences in the pulse and respiration rates and body temperature, the frequence of rumihal movements were decreased (2-3/5 minutes) and there were only a few active protozoa per low power field (per cent of alive protozoa was 1-2).