Cerrahi hastalarının hemşirelerden ve öğrenci hemşirelerden beklentileri
- Tez No: 111660
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışma, cerrahi Miniklerinde yatan hastaların hemşire ve öğrenci hemşirelerden beklentilerini belirlemek ve bu verilerden yararlanmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler değerlendirildiğinde, hastaların bakım gereksinimlerinin giderilmesinde, uzman, deneyimli ve profesyonel meslek üyesi olan hemşireleri tercih ettikleri, öğrenci hemşireleri ise deneyimsiz olduklan için beklentilerine yanıt veremeyecekleri düşüncesi ile tercih etmedikleri saptan mıştır. SUMMARY This research has been carried out in order to detennine the expectations of hospitalized patients in the surgical clinics concerning the nurses and student nurses they would be subjected to. It has been found in this study that the patients have preferred the professional nurses who were experienced in their field more than the student nurses since they are inexperienced in nursing area and failed to meet their needs. 41
Özet (Çeviri)