Oryantasyon Eğitimi Mobil Destek Uygulamasının Geliştirilmesi ve Öğrenci Hemşirelerin Kaygı Düzeyi ve Hasta Güvenliği Tutumu Üzerine Etkisi: Ön Test Son Test Randomize Kontrollü Çalışma
Development of the Orientation Training Mobile Support Application and Its Effect on the Anxiety Level and Patient Safety Attitude Of Student Nurses: Pre Test After Test Randomized Controlled Study
  1. Tez No: 910453
  2. Yazar: FATMA EZGİ YORGANCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEN ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmada, öğrenci hemşirelere klinik uygulama sürecinde yol gösterecek bir mobil uygulama geliştirmek ve bu mobil uygulama (Hastam Güvende) kullanımının, öğrenci hemşirelerin hasta güvenliği tutumu ve anksiyete düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı.Paralel grup öntest- son test randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilen bu çalışmanın verileri, 16Ekim 2023- 16Şubat 2024 tarihleri arasında toplandı.Çalışmanın evrenini hemşirelik fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri oluşturdu. Örnek büyüklüğü G*Power programı kullanılarak%80 güç ile hesaplandı. Çalışmanın örneklemini 42 deney ve 42 kontrol grubunda bulunun84 öğrenci hemşire oluşturdu. Çalışmada deney ve kontrol grubuhomojendir. Araştırmanın ilk aşamasında,“Hastam Güvende”mobil destek uygulaması geliştirildi. Ulusal Hasta Güvenliği Hedefleri doğrultusunda oluşturulan mobil uygulamanın dokuz ana modülü; hasta kimlik bilgilerinin tanımlanması ve doğrulanması, etkili iletişimin artırılması/iletişim güvenliğinin sağlanması, ilaç güvenliğinin sağlanması, cerrahi girişim/ameliyat güvenliğinin sağlanması, doğru kan/kan ürünü transfüzyonu güvenliğinin sağlanması, renkli kodların kullanımı, sağlık bakımı ilintili enfeksiyonların azaltılması, düşmelerden kaynaklanan hastaların zarar görme riskinin azaltılması, bilgi gizliliği-mahremiyettir. Yönetici panelinden mobil uygulama kullanımı takip edilmiş, mobil uygulama ve telefonla hatırlatıcı mesajlar, geri bildirim sağlanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden tüm katılımcılardan başlangıçta, 1. ve 3. ayın sonunda Kişisel Bilgi Formu, Hasta Güvenliği Tutumu Envanteri (HGTE) ve Durumluk ve Sürekli Anksiyete Envanteri (DSAE) ile veriler toplandı. Verilerin tamamı çalışmada yer almayan, bağımsız, sağlık bilgisi olan bir anketör tarafından elde edildi. Veri toplayıcı, istatistik uzmanı ve raporlama yönünden körleme uyguladı. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Fisher'sExact Test, Yates düzeltmesi, Fisher-Freeman-Halton testi, RobustAnova testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to develop a mobile application that will guide student nurses in the clinical practice process in line with the national patient safety goals and to examine the effect of the use of this mobile application (Hastam Güvende) on the patient safety attitudes and anxiety levels of student nurses. The data of this study, which was conducted in a parallel group pretest-posttest randomized controlled experimental design, were collected between 16 October 2023 and 16 February 2024. The universe of the study consisted of fourth-year students of the faculty of nursing. The sample size was calculated with 80% power using the G*Power program. The sample of the study consisted of 84 student nurses, 42 in the experimental group and 42 in the control group. The experimental and control groups in the study are homogeneous. In addition, no participants dropped out during the data collection process. In the first stage of the research, the“Hastam Güvende”mobile support application was developed. The nine main modules of the mobile application created in line with the National Patient Safety Goals; identification and verification of patient identity information, increasing effective communication/ensuring, communication security, ensuring medication safety, ensuring surgical intervention/surgery safety, ensuring correct blood/blood product transfusion safety, use of color codes, reducing healthcare-associated infections, reducing the risk of patient harm from falls, and information confidentiality-privacy. The experimental group was given training on the use of the mobile application within 1 week after their consent was obtained. The use of the mobile application was monitored from the administrator panel, and reminder messages and feedback were provided via mobile application and phone. No intervention was applied to the control group. Data were collected from all participants who agreed to participate in the study at the beginning, at the end of the 1st and 3rd months with the Personal Information Form, Patient Safety Attitude Inventory (HGTE) and State-Trait Anxiety Inventory (STAI). All data were obtained by an independent interviewer with health knowledge who was not involved in the study. Blinding was applied in terms of data collector, statistician and reporting. Since the researcher was actively involved in the installation, introduction and subsequent meeting process of the mobile application, blinding of the researcher could not be done during the application phase. Mann Whitney U test, Fisher's Exact Test, Yates correction, Fisher-Freeman-Halton test, RobustAnova tests were used in the analysis of the data.