Atopik astmalı çocuklarda hücresel immünitenin incelenmesi ve interlökin 4 ve interlökin 4-reseptör düzeyleri ile ilgisinin araştırılması
  1. Tez No: 111688
  2. Yazar: VOLKAN SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT BABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
69 ÖZET Bugün T lenfositlerinin IgE sentezinin düzenlenmesindeki rolü bilinmektedir. B hücrelerinden IgG, ve IgE salgılanmasının potent situmulanı olan IL-4, T lenfositlerinin alt gruplarından salgılanmakta ve alerjik hastalarda önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Çalışmamızda yaş ortalaması 8629 ± 34.10 ay olan 26 atopik astmalı çocuğun T lenfositlerinin alt gruplarının dağılımı, IgE düzeyleri, % IL-4 reseptör aktiviteleri ve serum IL-4 düzeyleri sırası ile monoklonal antikorlar, RIA, Flow Sitometre ve ELISA teknikleri ile incelendi. Sonuçlar yaş ortalaması 73.95 ± 35.45 ay olan 29 kontrol ile karşılaştırıldı. Astmatik grupta serum IL-4 ve IgE düzeyleri ve % IL-4R aktiviteleri kontrol grubuna göre istatistiki açıdan anlamlı derecede yüksek bulundu. Astmatik Grup Kontrol Grubu İL düzeyleri ng/ml 0.178 ± 0.019 0.106 ± 0.017 p < 0.01 IgE Aktivitesi IU/L 656 ± 337 40.08 ± 24.17 p < 0.001 % IL-4R Aktivitesi 4.11 ±1.45 3 ± 0.57 p < 0.001
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY Recently, it has become clear that T lymphocytes are of particular signifi cance in the regulation of IgE synthesis. Specialized T cell subsets elaborate IL- 4, a potent stimulant of IgE and IgGj secretion by B cells. This study is designed to help to explain this intricate mechanism by deter mining IgE, IL-4 and IL-4 receptor levels and T lymphocyte subpopulations in atopic asthmatic children by using ELISA, monoclonal antibody and flowcytomet- ry techniques respectively. For this purpose, a group of 26 children with atopic asthma (mean age 86.29 ± 34.10 monthes) and a control group of 29 normal children (mean age 73.95 ± 35.45 monthes) are examined. In the asthmatic group IL-4 levels, IgE and IL-4 R activities are found to be statistically signifi cant when compared to the control group. T lymphocyte subsets showed no re markable differences between the| study and the control groups. Asthmatic group Control group IL-4-Levels (ng/ml) 0.178 ± 0.019 0.106 ± 0.017 p < 0.01 IgE activity (Iu/1.) 656 ± 337 40.08 ± 24.17 p < 0.001 IL-4R activity (%) 4.11 ± 1.45 3 ± 0.57 p < 0.001