Porselen lamina venerler ile kompozit resin arasındaki tutunmada hidroflorik asit solüsyonu, silan bağlantı ajanı ve tükürüğün etkisi
  1. Tez No: 111689
  2. Yazar: NURCAN UYGUN (DURMAZ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERMAN BÜLENT TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-51- 8. O Z E T Porselen lamına venerlerin dayanıklılığı restorasyonun başarısı açısından çok önemlidir.Dayanıklılığın arttırılmasında; porselen lamina vener ile kompozit resin arasında iyi bir tutunmanın sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmada tutunma üzerinde HF, silan bağlantı ajanı ile tükürüğün nasıl bir etkisinin olduğu araştırıldı. İn vitro koşullarda,üzerinde çekme deneylerinin yapılacağı 80 adet, 1 cm^ alanında, 0.30 mm kalınlığında porselen diskler hazırlandı.Tüm diskler özel hazırlanmış metal dökümler üzerine epoksi resin ile yapıştırıldı. Bu diskler önce 40 diskten oluşan iki ana gruba bölündü, sonra iki grup kendi içinde 10 diskten oluşan 4 eşit gruba ayrıldı. Birinci gruptaki alt gruplar A,B,C ve D olarak sınıflandırırken, ikinci gruptakiler de A',B',C ve D' olarak sınıflandırıldı. A ve A1 grubundaki disklerin yüzeyinde herhangi bir hazırlık yapılmadan direkt olarak kompozit resin uygulandı. B ve B' grubundaki disklerin yüzeyine HF solüsyonu uygulandıktan sonra kompozit resin uygulandı. C ve C grubundaki disklerin yüzeyine ise sadece silan bağlantı ajanı ve kompozit resin uygulandı. D ve D' grubunda ise disklerin yüzeyine hem HF hem de silan bağlantı ajanı birlikte uygulandı.İkinci ana gruptaki 40 örneğin hepsi 37°C'de etüvde 7 gün süre ile insan tükürüğü içinde bekletildi. Sonra tüm örnekler üzerinde çekme deneyleri uygulandı ve deneyler sonucunda tutunmanın en fazla HF ve silan bağlantı ajanının birlikte uygulandığı D ve D' deney gruplarında olduğu tesbit edildi. Bununla birlikte, ısı ve nemli ortamın tutunmayı olumsuz yönde etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
-52- 9. SUMMARY The different of porcelain laminate veneers is very impotant for the success of its strength. The resistance is required to establish perfect adhesion to the laminate veneer composite resin. In this study, the effects of saliva on the adhesion between HF and silan bonding agent were examined. In vitro conditions (for traction testing) 80 piece of porcelain discs were prepared. These pieces were 0.30 mm thick and had a surface area of lcm^. All discs were specifically prepared by glui epoxy resin on the metal castings. These discs were divided into two groups and each group contained 40 pieces. Later these two groups were again divided into four groups which contained ten pieces each. In the first group, the composite resin was directly applied without any preparation to the 10 discs. The other 10 discs'surfaces were treated with HF solution and afterwards composite resin was applied. The other 10 discs'surfaces were applied only with silan bonding and composite resin. The last ten discs'surfaces were treated with HF and silan bonding agent. In the second group all 40 samples were held at 37°C in descend. Then traction tests were applied to all samples. Results of these tests show that the most adhesion was observed on the test group that was HF treated and which was applied silan bonding agent. Nevertheless, it was also detected that heat and moist conditions will decrease the adhesion.