Nevrotik Introvert ve Nevrotik Ekstrovert'lerdeki asosyal davranış paternlerinin araştırılması
- Tez No: 111687
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN KÖKNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
63 ÖZET Çalışmada 25 kişilik nevrotik introvert ile 25 kişilik nevrotik ekstrovert grubu oluşturulmuş ve bunlara EPI, kişilik testi, anomie testi ile anket olarak toplam 164 item kullanılarak, karşılaştırılmalardır. Nevrotik ekstrovert grubunda beklenen doğrultuda sosyallik ve atılganlık özellikleri, nevrotik introvert grubuna oranla yüksek bulunmuştur. Sorumluluk, riske girme, suçluluk duygusu, insanları kullanma özellikleri açısından istatiksel olarak anlamlı her hangi bir fark çıkmamıştır. Sonuçlar Eysenck'in teorisi ile yorumlanmıştır. Uyarım yokluğuna içedönükler, dışa dönüklere nazaran çok daha rahat katlanabilirler. Çünkü, böyle bir durumda içe dönükler alabileceği ne kadar ufak bir uyarım varsa, içe dönüğün merkezi sinir sistemindeki eksitasyon faaliyeti bu uyarımı daha da büyüterek kendisine verir, oysa dışa dönükteki inhibisyon faaliyeti bu ufacık uyarımı daha da bastırır, azaltır ve kendisini bundan da mahrum bırakır. Bunun için dışa dönük kuvvetli duyumsal uyarıcılara adeta bir açlık duyar. Onun için sosyallik ve atılganlık nevrotik ekstrovertlere has bir özellik olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY This research takes up a neurotic introvert and a neurotic extrovert group each of 25 persons These groups were compared through“EPI personality test”,“anomie test”and a questionnaire of 164 items. Parallel to our expectation, sociability and assertiviry factors were found to be at higher rate for the extrovert group than the introverts. In regard of responsibility, taking risks and guilt feelings, the two groups were not significantly different from each other. The results are being interpreted through Eysenck's theory. In this regard an introvert can easily support the lack of stimulus, because in such situation he can exaggerate the minimum stimulus change into a larger dimension by the excitation process through his nervous system. In contrast at extrovert's inhibition process even a minor stimulus is much more repressed and minimized which deprives the person from the stimulus. In this term an extrovert feels great need towards powerful sensitive stimulus. Thus sociality and assertivity becomes to be the outstanding personality traits in neurotic extroverts.