Temel anorganik iyonların (klorür, bromür, nitrit, nitrat, florür ve sülfat) ters-faz sıvı kromatografi kolonunda alıkonma mekanizmalarının incelenmesi ve UV absorbsyonu ile tayini
  1. Tez No: 11170
  2. Yazar: İBRAHİM IŞILDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZCİMDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
iii ÖZET Son önbeş yirmi yıl içinde büyük gelişme gösteren sıvı kromatografisi, özellikle ters -faz yüksek basınç sıvı kromatografisi şeklinde çok geniş uygulama alanı buldu. Çeşitli polar ve apolar organik maddelerin ve karmaşık karışımların analizin den sonra yüksek basınç iyon değiştirme kromatografisi olarak kullanılan klasik yöntem yanı sıra, iyonların veya iyonlaşabilen maddelerin ayırımında daters-faz yüksek basınç sıvı kromatografisi de kullanılmaya başlandı. Bu çalışmada ters -faz kolon dolgu maddesi Lichrosorb RP 0 18' in, (5/m), NO2, Br“, NO3, Cl”, S04, P gibi anyonların ayırımın da kullanılabilmesi için uygun kromatografik koşullar araştırıldı. Hareketli faz olarak oktilamin içeren aootonitril-su karışımı kullanıldı. Hareketli faz pH sı fosforik asit kullanılarak ayarlandı. Alı koruna zamanına etkili olan faktörlerin etkinlik derecesini bulmak için farklı oktilamin konsantrasyonlarında (0,05, 0,01, 0,005 re 0,003 M), farklı pH larda(5,5, 6.1 ve 6.7), farklı asetonitril oranlarında %0, %5, %15 ve % 20); çalışıldı. Çalışmalar sonunda yukardaki iyonlarıun ayırımı için uygun şartlar olarak, 0,01 M oktilamin, %5 asetonitril/au ve pH:6,7 bulundu, NOp /Br“ ayırımı tam olarak gerçekleşmezken Cl~, NO2, Br”ve NO3 anyonları ng F~ve SO4 anyonları îse /tg düzeyinde tayin edilebildi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work some anions, such as NO2 Br~, N03, Cl P~ were chroma to graphed on a reversed-phase column, LiChrosorb RP G 18 5/^m, Asetonitrile/water (buffered with fosoric acid) containing ion-pair reagent n-octylamin was used as mobile phase. In order to determine the effeot of pE, mobil phase composition and octylamin concentration, several experiments were carried out. It was shcwJi that % 5 acetonitrile/water containing 0.01 M octylamin at pH:6.7 was the best solvent for the determination of CI", NO2, Br~ and NO3 at nanogram level.