Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kampus alanı ve çevresinin vejetasyonu üzerinde fitososyolojik bir araştırma
A Phytosociological study on the vegetation of Ondokuz Mayıs University Kurupelit campus area and its surroundings
- Tez No: 11169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
-39- VI.ÖZET Araştırma alanı, Samsun-Bafra arasında Samsun'a 17 km. uzaklıkta olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit Kampus alanı ve çevresini kapsamaktadır. Genellikle engebeli bir ya genel olarak pıya sahip olan araştırma alanının genel olarak yüksekliği 0-300 m, ara sında değişmekte, bazı yerlerde ise 400-500 m, 'ye kadar ulaş maktadır. Araştırma alanı, konumundan dolayı Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Ancak bölgede Akdeniz ikliminin etkileri de görülmektedir. Bu durum, bölgenin vejetasyonunun floris tik kompozisyonunda da görülmektedir. Samsun Meteoroloji İstasyonu'nun verilerine göre çizilen iklim diyagramına göre, bölgede Haziran ayı başlarından Ağustos ayı sonlarına kadar devam eden bir kurak devrenin bulunduğu görülmektedir. Bölge, yağış rejimi bakımından Merkezi Akdeniz (K.S.Î.Y.) ti pindedir. Araştırma alanının bulunduğu bölge bitki coğrafyasi ba kımından Euro-Siberian bölgesinin öksin provensinde yer al maktadır. Araştırma süresince araştırma alanından toplam 333 bitki türü toplanmış, bunlardan 111 tanesinin floristik böl geleri tespit edilmiş, diğerlerinin ise floristik bölgeleri tespit edilememiştir. Buna göre bitkilerin % 17.1' i Euro-Si berian, % 15.0' i Mediterranean ve % 1.2' si de Irano-Turanien floristik bölgesine dahildir. Florada yer alan bitkilerden çeşitli familyalara ait 59 bitki türü A6 karesi için yeni kayıt olup ilk defa tarafımızdan toplanmıştır. Araştı alanının vejetasyonu BRAUN-BL^ ITQUET (1932)-40- metoduna göre çalışılmış ve bitki birlikleri yine bu metoda göre karakter türlerden yararlanılarak sınıflandırılmıştır. Araştırma bölgesinde üç vejetasyon tipi mevcut olup bu vejetasyon tipleri aşağıdaki bitki birliklerini içermek tedir: 1. Çalı vejetasyonu " 9uercus petraea subsp. iberica-Oarpinus orientalis birliği 2. Çayır vejetasyonu - Trifolium frafsiferum var. fragiferum-Medicago minima var. minima birliği 3. Kumul vejetasyonu ~ Erynffium maritimum-Silene dichotoma subsp, euxina birliği
Özet (Çeviri)
-41- VI. SUMMARY The study area is located between Samsun and Bafra which is 17 km. from Samsun and it is comprised Ondokuz Mayıs University Kurupelit Campus area and its surroundings. The average altitude generally varies from sea level to 300 m. hut reaches to 400 or 500 m. in some part of the study area, There is Black Sea climate in the study area but also effects of the Mediterranean climate can be seen. This situ ation is reflected on the floristic composition of the vege tation of the area. According to the Klima-Diagram of Samsun can be seen a dry period in the study area which it is con tinued between June and August. The precipitation regime is 9 Central Mediterranean type (W.Au.Sp.Sm.) in the region. From the phytogeographical point of view, the study area is situated at the Euxin province of Euro-Siberian regi on. 333 different; plant species were collected during studies from the study area. The phytogeographic regions of only.111 species of the collected material have been determined. The distribution of the plants in phytogeographic regions are as follows: Euro-Siberian 17.1 #, Mediterranean 15.0 % and Ira- no-Turanien 1.2 %, The floristic regions of the other species could not be determined. 5>9 species are new records for Ag square of the grid system adapted by P.H. DAVIS for“Flora of Turkey and East Aegean Islands”, they belong to the vari ous families and genera according to volumes I-IX of the flora, They were collected by the author the first time. The vegetation of the study area has been carried out-42- according to BRAUN-BLANQUET (1932) method in the field. The yegetation tables were made also according to the same system and the plant communities were classified by taking characteristic species in the consideration. In the study area, three plant association have been recognized from three different vegetation types occured: 1# Schrub vegetation - Querco-Carpinetum orient ale association 2. Meadow vegetation - Trifolieto-Medicagetum minimae association 3, Dune vegetation - Eryngio-Silenetum dichotomi association