Ötiroid guatr vakalarında L-Tiroksin uygulamasının oksijen tüketimine etkisi
  1. Tez No: 111718
  2. Yazar: TEVFİK GÜLYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. Ü. BORA BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biophysics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
- 37 - 6. -.ÖZET.- Bu araştırma ötiroid guatr vakalarında tiroid hormonu uygulamasının oksijen tüketimi, so lunum bölümü (RQ) ve enerji tüketimi üzerine olan etkilerini incelemek üzere planlanmıştır. Çalışma grubuna.tiroid bezinde hiperplazi olmasına karşın tiroid hormon düzeyleri (T3, T4) ve TSH lan normal sınırlar içerisinde olan hastalar alınmıştır. L-tiroksin (Levotiron) tedavisinden önce hastalarda istirahat ve egzersiz koşullarında oksi jen tüketimi, karbondioksit oluşumu ölçüldü ve bunlara bağlı olarak diğer bazı solunum paramet releri hesaplandı. Daha sonra hastalara ilk 15 gün yarım tablet ( 50 mcg) ve takibeden 15 gün bir tablet ( 100 mcg) olmak üzere toplam bir ay tedavi ugulandı. Tedavi sonrasında istirahat ve eg zersiz koşullarında yine oksijen tüketimi, karbondioksit oluşumu ölçüldü, ve diğer solunum para metreleri hesaplandı. Bu çalışmadan çıkan sonuca göre; Levotironun oksijen tüketimini, karbondioksit oluşumu nu, solunum bölümünü (RQ), solunum dakika hacmini, dakikada tüketilen kalori miktarını artır dığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
- 38 - -.SUMMARY This research has been planned to investigate the effects of thyroid hormone administration on oxygen consumption, respiratory quotient (RQ) and energy con sumption euthyroid cases. Patients who had thyroid hormone levels (Tg T4) and TSH within normal li mits despite of hyper plasic thyroid glands were included in the study group. The oxygen consumption and CO2 (carbon dioxide) formation in resting and exercise conditions are measured in the patients before L-tiroxin (Levotiron) tre atment and some other respiratory parameters are calculated according to these re sults. Later, the patients are treated by 1/2 tablet in the first 15 days and 1 tablet (100 meg) the following 15 days during 1 month. The oxygen consumption and CO2 for mation in resting and exercise conditions are measured again in the patients after tre atment and other respiratory parameters are calculated. According to the results of this study, it is found that Levotiron increased the O2 consumption, CO2 formation, respiratory quotient, respiratory minute volume and calorie amount per minute.