Koroner anjiografi olacak hastaların anksiyetelerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 111719
  2. Yazar: ZAİDE BARAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
35 ÖZET Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisi Kalp Damar Hasta lıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi, İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü, Florance Nightingale Hastanesi'nde ilk kez koroner anjiografi olacak 20'si kadın 20'si erkek, 40 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, koroner anjiografi olacak hastalarda korku ve anksiyetenin belirlenmesi, elde edilen sonuçların hasta bakımına yansı tılması amacı ile planlanmıştır. Araştırma kapsamına giren 40 deneğe işlem öncesi ve sonrası Spielberger'in Durumluluk-Sürekli Anksiyete Envanteri uygulanmıştır (Ek 1, Ek 2). Ayrıca 30 sorulu anket formu karşılıklı görüşme yolu ile doldu rulmuştur (Ek 1). Sonuçlar, yüzdeleme ve Student“t”testi kullanılarak istatistiksel olarak anlamlılık durumları incelenmiştir. Sonuç olarak hastaların koroner anjiografi öncesi durumluluk ankşiyete düzeyinin yükseldiği, koroner anjiografi sonrası durumluluk ank siyete puanının düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed on 40 patients (20 male, 20 female) whom will be taken under angiocardiografic investigation in University of Istanbul, Istanbul Faculty of Medicine, Health Apply and Investigation Hospital, Cardiovasculer research and apply center, Cardiovascular Enstitute of University of Istanbul and Florance Nightingale Hospital. The aim of study was to cases fear and anxiety and estimate the patients care strategy in the patients. Whom will be undertaken angiocardiografic investigation. We performed Spielberger's state-trait anxiety inventary to these 40 patients questionn are the statistical significantly of the results are evaluated by using percentage and V-test criteris. A conclusion, preanjiocardiografic state-anxiety elevation and post angiocardiografic decline have been assessed.