Eritromisin Stearat içeren tabletlerin farklı film kaplama materyalleri ile geliştirilmesi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 111723
  2. Yazar: HÜLYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
o EEritromisin ve türevleri, Gram pozitif bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde başarıyla kullanılan, makrolid yapıda olan, bir antibakteriyel ilaç grubudur. Eritromisin stearat, bu grubun en çok kullanılan üyelerinden birisidir. Eritromisin stearat içeren tabletlerin mide ortamında parçalan ması ve aktivite kaybı nedeniyle farklı film kaplama materyalleri ile kaplanması gerekmektedir. Bu çalışmada, ilaç endüstrisinden temin edilen eritromisin stearat içeren tabletlerin, sulu süspansiyonlarla enterik kap lanmasının mümkün olamayacağı tesbit edilmiştir. Mide vasatına dayanıklı tabletlerin hazırlanmasında, film yapıcı ajan olarak sellüloz asetat ftalat (CAP), Eudragit L 100 ve son yıllarda CAP'nın alternatifi olarak sunulan sellüloz asetat trimellitat (CAT) kullanılmıştır. Kullanılan film yapıcı ajanlar arasında tabletlerin kaplanmasın daki uygunluk sırası aşağıda gösterilmiştir. 1. Sellüloz asetat trimellitat 2. Sellüloz asetat ftalat 3. Eudragit L 100 Bu sonuçların ışığında, eritromisin stearat tabletlerinin mideye mukavim kaplamalarında, sellüloz asetat trimellitatın en iyi neticeyi verdiği ve bu amaçla kullanılmasının uygun olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET-36- Erythromycin and its derivatives are macrolide antibiotics which are used succesfully in the infections produced by Gram (+) bacteria. Erythromycin stearate is the most important one being widely used in this group. It is required to coat tablets cotaining erythromycin stearate with various film coating materials for its instability medium and loss of activity in the gastric. In this study, it was determined that erythromycin stearate tablets obtained from pharmaceutical industry can not be enteric coated with aqueous suspensions of different polymeric materials. Cellulose acetate phthalate (CAP), Eudragit L 100 and cellulose acetate trimellitate (CAT) which have gained importance recently as an alternative of cellulose acetate phthalate, were used to prepare enteric coated tablets. The following is the order of suitability among the film forming agents used in this study. 1) Cellulose acetate trimellitate (CAT) 2) Cellulose acetate phthalate (CAP), 3) Eudragit L 100 As a conclusion, cellulose acetate trimellitate is the best film coating material to coat erythromycin stearate tablets stable in the gastric medium and can be used for this purpose.