PMSG ile süperovule edilen tavşanlarda HCG ve GnRH'ın ovulasyon oranı ve embriyo kalitesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 111724
  2. Yazar: SEZEN ARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞENÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
6. ÖZET Bu araştırma 150 IU PMSG ile follikül gelişimi uyarılan tavşanlarda ovulasyonları meydana getirmek amacıyla farklı dozlarda verilen HCG (100, 150 IU) ve GnRH (1.2, 2, 4, 8 mg buserelin)'ın ovulasyon oranı ve embriyo kalitesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Araştırmada 70 adet dişi, 4 adet erkek tavşan kullanıldı. Çiftleşmeden 72 saat sonra ovaryum reaksiyonlarım gözlemek ve embriyo kazanmak amacıyla yapılan operasyonlar neticesinde ovulasyon oranlan 100 IU HCG uygulanan grupta %49.85, 150 IU HCG uygulanan grupta %60.82 olarak belirlendi. Farklı dozlarda buserelin uygulanan gruplarda ise ovulasyon oranları %42.94, %44.48, %46.96, %64.47 iken kontrol grubunda bu oran %24.44 olarak tespit edildi. Aynı hayvanlarda sağlıklı embriyo oranı sırası ile HCG grubunda %68.75 ve %94.79, GnRH grubunda ise %90.31, %79.74, %87.22, %89.65 olarak bulunurken kontrol grubundan istenilen kalitede embriyo elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
57 7. SUMMARY This research is carried out to investigate the effects of increasing doses of HCG (100,150 IU) and GnRH (1.2,2,4,8 mg) to ovulation rate and embryo quality in the rabbits at which follicle development was stimulated by 150 IU PMSG. 70 female and 4 male rabbits were used in the experiments. By the operations which were performed 72 hrs after mating, ovarium reactions were examined and the embryos were recovered. The ovulation rates were 49.85% in the 100 IU HCG treated group whereas 60.82% in the 150 IU HCG group. The ovulation rates in the groups which treated with increasing doses of GnRH were 42.94%, 44.48%, 46.96%, 64.47% and 24.44% in the control group. The healthy embryo rates in the same animals were 68.75% and 94.79% in the HCG groups, respectively. In the GnRH groups these rates were 90.32%, 79.74%, 87.22%, 89.65% respectively,whereas no healthy embryo was recovered from the control group.