Yenidoğanda göbek kordonu ve göbek kordonu bakımı ile ilgili sorunları etkileyen faktörlerin tanımlanması
  1. Tez No: 111742
  2. Yazar: HACER ALABALIK (EROL)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
26 ÖZET Bu çalışma; Sağlam Çocuk Polikliniğine başvuran ve yenidoğan döneminde çocuğu bulunan annelerin göbek kordonu ve bakımı ile ilgili sorunlarını ve bu sorunları etkileyen faktörlerin tanımlanması amacıyla planlandı. Bu nedenle İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Has tanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Sağlam Çocuk Polikli niğine başvuran 50 çocuğun annesi ile görüşüldü. Vakalarımızın % 32'sinde göbek kordonu ve bakımı ile ilgili sorun saptandı. Sorunlara neden olan faktörler incelendiğinde, çocuğun doğduğu yer, göbek kordonu kesiminde kullanılan araç, göbek kordonu bakımında uygulanan teknik ve bakım sıklığı etkili oldu. Sonuç olarak; sağlık kuruluşlarında görevli kişilerin annelere göbek kordonu ve bakımı konusunda yaptıkları eğitimin yetersiz olduğu, sorunları azaltmak için gerekli eğitimin daha bilinci ve istekli olarak yapıl ması gerektiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
27 SUMMARY This research has been planneol for discribing the prolems of mathers who recently had newborn child and refered to our Healty Child Outpatient Clinic, concerning the care of umblical cord and the factors affecting these problems. For that reason we interwieved with 50 childrens mothers who applied to Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty, Chilt Health and Diseases Clinics. In % 32 four cases, problems about umblical cord and care about it has been found. The factors cousing these problems when discussed; the place where the child isborn, the material used for atting the umblical cord, the technic applied for the care of umblical cord and the frequency of dressing has been found important. As a result, the education which is given by health personal to mothers hasbeen found ineffective and we found that the education neces sary to decrease the porblems should be given desirous and cousciously.