Sultamisilin (Sulbaktam/ Ampisilin-Duocid) kullanımının immün sistemin çeşitli işlevleri üzerine etkileri
- Tez No: 111741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Sultamisilin (Sulbâktam / Ampisilin- Duocıd) kullanımının immün sistemin çeşitli işlevleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Antibiyotik tedavi dozunda bir hafta süre ile 20 sağlıklı kişiye uygulandı. Gönüllülerden, antibiyotik öncesi, tedavinin ikinci ve beşinci günü ve antibiyotik sonrası kan örneklerinde yapılan testler ve sonuçları şunlardır: a)- Gönüllülerin nötrof illerinin maya hücrelerini fagosite etme oranlarında, anlamlı derecede artış olduğu görülmüştür. b)- Antibiyotiğin komplemanın, alternatif aktivas- yon yolunda tüm bulgular üzerinde anlamlı derecede artış yaptığı belirlenmiştir. Klasik aktivasyon yolu üzerinde ise antibiyotik öncesi bulgularla, tedavinin ikinci ve beşinci günü bul gularının karşılaştırılmasında, anlamlı derecede artış olduğu belirlenmiştir. Yanlız antibiyotik öncesi ve son rası bulguların karşılaştırılmasında, anlamlı fark gö rülmemiştir. Antibiyotiğin, tüm örneklerin C3 düzeylerinde an lamlı bir artış yapmadığı belirlenmiştir. C4 düzeylerin de ise istatistiksel olarak anlamlı bir artış yaptığı görülmüştür.-74- c)- Antibiyotik öncesi ve sonrası CD4 lenfositleri oranında çok fazla olmasada bir artış olduğu ve bu artı şın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. CD8 lenfosit oranlarında ise antibiyotik öncesi ve son rası bulgular arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. d)- Antibiyotiğin immunoglobulin düzeyine etkisin de, özellikle IgG miktarı üzerinde tüm bulgular arasında anlamlı bir artış yaptığı görülmüştür. IgA üzerinde ise antibiyotik öncesi bulgularla, tedavinin ikinci günü ve antibiyotik sonrası bulguların karşılaştırılmasında, an lamlı bir fark görülürken, antibiyotik öncesi ve tedavi nin beşinci günü bulguları arasında anlamlı fark olmadı ğı belirlenmiştir. IgM miktarı üzerinde ise tüm bulgular arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. e)- Antibiyotiğin, IL-2 ve sIL-2R düzeylerinde ise tüm bulgular arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yapmadığı görülmüştür. Bu bulgulara göre, Sultamisilinin tedavi doz ve sürelerinde uygulanması, immün sistem parametrelerini farklı şekilde etkilemektedir. Yaptığımız bu in vivo çalışmada antibiyotiğin im mün sistem parametrelerinin hiç birinde azaltıcı etki yapmadığı belirlenmiştir. Antibiyotiğin, özellikle maya hücrelerinin fagosi tozunda, kompleman sisteminin alternatif aktivasyon yolu ile C4 düzeylerinde anlamlı derecede artış yaptığı gö rülmüştür.-75- Antibiyotiğin, klasik aktivasyon yolu, IgG, IgA düzeyleri ile CD4 lenfosit oranlarında, pek fazla olma sa da bir miktar artış yaptığı, bel irlenmiştir. Antibiyotiğin, C3, IgM, IL-2, sIL-2R düzeyleri ile CD8 lenfosit oranlarında ne arttırıcı nede azaltıcı bir etkisinin olmadığı, bulgular arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Sultamicillin (Sulbac tam /Ampicillin -Duocid) on various functions of the immune system has been investigated. The antibiotic was used by 20 healthy volunteers at the theuropeutic dose. The tests and their results which are done with the sera optained from volunteers before treatment and on the second and fifth days and after antibiotic therapy are listed below: a)- A significant rise in the phagocytic activity of neutrophils for yeast cells was detected. b)- The antibiotic had a statistically significant rise in all the findings about the alternative pathway of complement activation. In the classical pathway of complement activation, when findings of the second and fifth days are compared with the results before antibiotic therapy, there was a statistically significant difference between the findings of before treatment and after treatment. No significant effect of the antibiotic on C3 levels in all samples was observed. Where as statistically significant increase in. C4 levels with antibiotic use was detected.-77- c)- Slight increase in CD4 lymphocyte percentage after treatment was fount which was statistically signi ficant. No significant difference was observed for CD8 lymphocyte before and after antibiotic therapy. d)- When the effect of the antibiotic on the immu noglobulin levels are investigated, especially a signi ficant increase in Ig6 levels was found. When levels of IgA before treatment was compared with the levels of the 2nd day and after therapy there was a significant diffe rence. There was no significant difference between the values of levels before treatment and the fifth day of treatment. No significant difference was detected in IgM levels in all samples. i e)- No statistically significant effect of the antibiotic on IL-2 and sIL-2R levels in all findings was observed. According to these findings, the dose and the dura tion of Sultamicillin therapy have different effects on the immune system parameters. In this in vivo study, we showed that the antibi otic did not have a diminishing activity on the immune system parameters. The antibiotic showed statistically significant increase especially in phagocytosis of the yeast ceels, alternative activation of the complement system and C4 levels.-78- Slight increase in classical activation of the complement system, IgA and IgG levels and CD4 lymphocytes with the antibiotic * therapy was observed. No effect of the antibiotic therapy on C3,IgM,IL-2, sIL- 2R levels and CD8 lymphocyte percentage and no statis tically significant change between the findings was observed.