Kurumuş kanda Y-kromatini (F-Cisimciği)'nin şekil ve sayısının zamanla değişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 111748
  2. Yazar: HASAN AKTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM CENANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Kan lekelerinde belirli bir oranda tespit edilen Y-kromatininin kurumuş kanda zamanla sayı ve şekil bakımından bir değişiklik gösterip göstermeyeceğinin incelenmesi amacıyla 20 erişkin erkekten alman kapiller kan lam üzerine yayılarak 1 gün, 2 ün, 3 gün, 1 hafta, 15 gün ve 1 ay eskimeye bırakıldı. Atebrin ile boyanan preparaüar fluoresan mikroskobunda incelendi. Bütün gruplarda %77-98 arasında Y-kromatini görülmüş olup, ortalama sıklık %87.59±1.62 olarak değerlendirildiğinde p>%5 olarak bulundu. Y kromatininin şekli, büyüklüğü ve lokalizasyonu açısından bakıldığında da anlamlı bir farklılık görülmedi. Y-kromatini yaklaşık 1 p çapında, dairesel, %65 hücre içerisinde, %35 ise hücre çeperinde izlendi. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Y- chromatin can be detected in the blood cells. To investigate is there any change in number and the shape of Y-chromatin in blood cells depending on time. We have collected capillary blood of 20 adults male, smeared and left to dry for 1,2,3 days, 1,2 and 4 weeks. Slides were stained with Atebrin and analyzed under fluorescent microscopy. In afi groups, were detected 77-98 % Y. chromatin and the mean frequency of Y. chromatin was 87.59±1.62 %. Statistical significance for this value was greater than 0.05(p>0.05). There was no significant differance between the shape, localization and the size of Y-chromatins. Y-chromatin has a spherical body approximately 1 micron diameter. We observed that 65% of the Y-chromatin localized inside the nucleus and 35% localized on the nucleus membran.