Akhardal (Sinapis alba) ve keten tohumu (Linum usitatissimum) yağlarının gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı, bağışıklık yanıtı, kan parametreleri, sindirim enzimleri ve antioksidan enzim aktivitelerine etkileri
Effects of white mustard (Sinapis alba) and flax seed (Linum usitatissimum) oils on growth performance, immune response, blood parameters, digestive enzymes and antioxidant enzyme activities of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 763021
  2. Yazar: MOHAMED OMAR ABDALLA SALEM
  3. Danışmanlar: ASSOC. الدكتور. ADEM YAVUZ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada akhardal tohumu ile keten tohumu yağlarının gökkuşağı alabalığında yem katkı maddesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla 3 tekerrürlü deney düzeneği kurulmuş ve ortalama ağırlıkları 25,77±0.13 g olan 1470 adet gökkuşağı alabalığı tank başına 35 adet balık olacak şekilde 21 adet tanka rastgele yerleştirilmiştir. Yedi adet grup oluşturulmuş, kontrol grubu katkısız yem ile beslenirken diğer gruplar % 0,5; 1 ve 1,5 oranlarında akhardal tohumu yağı (AKH) ve keten tohumu yağı (KT) katkılı yemler ile 63 gün boyunca beslenmişlerdir. Balıkların 21, 42 ve 63. günde doğal bağışıklık yanıtları, bazı sitokin gen ifade düzeyleri, kan değerleri, sindirim enzim aktiviteleri ve antioksidan enzim aktiviteleri belirlenmiş; deneme sonunda ise büyüme performansı parametreleri hesaplanmış ve balıkların histopatolojik muayeneleri gerçekleştirilmiştir. Balıklar yine deneme sonunda ayrı ayrı Yersinia ruckeri ve Aeromonas hydrophila patojenleri ile deneysel enfeksiyona tabi tutulmuşlardır. Elde edilen sonuçlara göre 63 günlük besleme çalışması sonunda tüm deneme gruplarının büyüme performansında iyileşme gözlemlenmiştir (P0,05). Ayrıca histopatolojik bir etki görülmemiştir. Tüm bu sonuçlar ışığında gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinde akhardal tohumu ve keten tohumu yağlarının büyüme teşvik edici, immün uyarıcı ve stres giderici olarak kullanılabileceği söylenebilir. Önerilen doz; akhardal tohumu yağı için %1,5; keten tohumu yağı için ise %1-1,5'dir. Her iki bitki de 42-63 gün arasında yeme ilave edilerek balıklara verilebilir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated effects of dietary supplementation of White Mustard (Sinapis alba) and Flax Seed (Linum usitatissimum) oils on Growth Performance Parameters, Immunology Parameters, disease resistance, Hematological Parameters, Digestive Enzyme Activities, and Antioxidant Enzyme Activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) juveniles. For this purpose, 735 rainbow trout with an initial body weight of 25.77±0.13g divided into seven main groups with triplicates per group and 35 fish per tank. Fish were fed daily ad libitum with diets containing White Mustard and Flax Seed at 0.5, 1and 1, 5 for 63 days. The results showed that growth performance (FW, WG, SGR) in all groups were increased significantly (P 0.05) about feed conversion ratio (FCR) in treatment groups that fed diets containing various levels of seeds oils. NBT and PK activity were lower than control at the end of the experiment (P 0.05). Pepsin and trypsin decreased in all experimental groups, whereas amylase activity not affected. While lipase increased in all experimental groups, but all these changes were not significant. In terms of antioxidant enzyme activities, significant improvement in liver SOD, CAT and, GST activities in all treatment groups (P< 0.05). In addition, a significant declined in liver LPO level in all treated groups and in all sampling times compared to the control (P> 0.05). At the end of this experiment, the results of the challenge test against Yersinia ruckeri showed that administration of seeds oils supplemented diets significantly increased trout resistance (P < 0.05); the highest survival rate, was observed in the AKH 1% group. While no significant difference (P > 0.05) against Aeromonas hydrophila.in all oils groups. As a result, in terms of growth parameters, immunology parameters, disease resistance against Y. rukari, and antioxidant enzymes, these oils generally have an advantage, while the positive effects of the fish on their digestive enzymes and hematological parameters are often lacking.