Trakeostomili hastanın kendi bakımını gerçekleştirmede hemşirenin rolü
  1. Tez No: 111749
  2. Yazar: AYŞE ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma, trakeostomili hastaların kendi bakımlarını gerçekleştirmede hemşirenin rolünü belirlemek amacıyla planlanmış ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde yapılmıştır. Kalıcı trakeostomili hastalardan rastlantısal örneklem yöntemi ile seçilmiş, 50'si deney, 50'si kontrol grubu olmak üzere 100 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Deney grubundaki hastalara trakeostomide kendi kendine bakım konusunda rehber bilgi kitapçığı da verilerek eğitim yapılmış, kontrol grubu hastalan ise rutin servis bakımına bırakılmıştır. Sonuç olarak, deney grubu hastalarda, trakeostomi kanülünü kullanma süresi, değiştirme zamanı ve temizliği ile kanül etrafındaki cilt temizliği, ağız bakımı ve kart taşıma konularında, kontrol grubuna göre daha bilgili olmaları, verilen eğitimin etkinliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been planned to determine the role of the nurse in the care of tracheostomized patients and has been carried out in the Ear - Nose - Throat Clinic of the Research and Training Hospital of the Istanbul School of Medicine, University of Istanbul. For this program, 100 randomized patients have been chosen and divided into test and control groups (50 patients in each). The patients in the test group have been given self care education and have been handed out a leaflet containing relevant information, on the other hand the patients in the control group have been given a regular care. As a result, this study emphasizes that the patients in the test group needed less using time of the trachestomy tube and less time to change it. Also, their skills in skin (around the tube) and mouth care, carrying information cards were higher than that of the control group. These results have proven the efficiency of the training given.