Örtülü kapanışlı angle 2. sınıf 1. bölüm ortodontik düzensizliklerde Bionator (ortopedik düzeltici) apareyi ile tedavinin sefalometrik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 111754
  2. Yazar: HAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKÖZ UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, örtülü kapanışlı II. Sınıf 1. bölüm anomalilerde Bionator (Ortopedik Düzeltici) apareyi tedavisinin diş-çene-yüz sisteminde meydana getirdiği değişiklikleri, tedavi grubu ile benzer özelliklere sahip olan kontrol grubunda büyüme ve gelişimle oluşan spontane değişikliklerle karşılaştırarak, Bionator (Ortopedik Düzeltici) tedavisinin etki mekanizmasını belirlemektir. Araştırmanın materyalini örtülü kapanışlı II. Sınıf 1. bölüm anomaliye sahip 37 olgudan, tedavi başı ve sonu ile kontrol başı ve sonunda alınan 74 adet profil uzak röntgen resmi oluşturmaktadır. Başlangıç yaş ortalaması 10.6 yıl olan 17 birey (8 kız, 9 erkek) tedavi grubunda, başlangıç yaş ortalaması 10.4 yıl olan 20 birey (10 kız, 10 erkek) kontrol grubunda yer almaktadır. Tedavi grubunda ortalama tedavi süresi 1.3 yıl, kontrol grubunda ortalama kontrol süresi 1.1 yıldır. Tedavi veya kontrol süresi boyunca meydana gelen değişimleri belirlemek amacıyla profil uzak röntgen resimleri üzerinde sefalometrik analiz yapılmış, bunun için 20 sefalometrik referans noktası işaretlenmiş, bu noktalara dayanılarak 12 açısal, 19 milimetrik olmak üzere toplam 31 parametre ölçülmüştür, ölçümler iskeletsel ve dişsel olarak iki bölümde yapılmıştır, iskeletsel açısal ve iskeletsel milimetrik ölçümler de sagittal ve vertikal yönde olmak üzere iki grupta incelenmişlerdir, ölçümler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Her grup içindeki aynı hastalara ait tedavi veya kontrol sonu-başı değerler arasındaki farkların istatistiksel önemi Wilcoxon testi ile, tedavi ve kontrol gruplarında meydana gelen değişiklikler arasındaki farkların önemi Mann-Whitney U testi ile saptanmıştır. ölçümler değerlendirilirken önce tedavi grubunda tedavi sırasında oluşan değişikliklerle kontrol grubunda oluşan değişiklikler, kız ve erkeklerdeayrı ayrı incelenmiştir. Sonra tedaviye bağlı gerçek değişiklikleri belirlemek için tedavi ve kontrol gruplarında oluşan değişiklikler kız ve erkeklerde ayrı ayrı karşılaştırmıştır. Cinsiyete bağlı bir farklılık olup olmadığını saptamak amacıyla kız-erkek kontrol gruplarında oluşan değişiklikler birbirleriyle ve kız- erkek tedavi gruplarında oluşan değişiklikler de birbirleriyle karşılaştırmıştır. Gruplar arasında hiçbir parametrede cinsiyete bağlı önemli bir farklılık bulunmadığından cinsiyet ayrımı terkedilmiş, kontrol ve tedavi gruplarındaki kız ve erkekler birleştirilerek n sayısı arttırılmıştır. Bundan sonra, tedavi ve kontrol gruplarında oluşan değişiklikler ayrı ayrı incelenmiştir. Son olarak da, tedavi ve kontrol gruplarında oluşan değişiklikler birbirleriyle karşılaştırılarak tedaviye bağlı gerçek değişiklikler saptanmıştır. Bionator tedavisi sonucu belirlenen istatistiksel önemli değişiklikler aşağıda özetlenmiştir: Artmış overjet ve overbite azalmıştır. Üst kesici dişlerde retrüzyon elde edilmiş, alt kesici dişlerde protrüzyon meydana gelmiştir, interinsizal açı artmıştır. Alt molar vertikal alveoler kemik gelişimi artmıştır. Maksiller diş kavsinin ventral yöndeki hareketi engellenirken, mandibuler diş kavsinin ventral yöndeki hareketi artmıştır. Oklüzyon düzlemi eğimi artmıştır. A noktasının sagittal yönde öne doğru gelişimi inhibe edilmiş, SNA açısı azalmıştır. Mandibulanın sagittal yön gelişiminin stimule edilmesi ile B noktası öne doğru hareket etmiş ve SNB açısı artmıştır, Pogonion noktası daha önde konumlanmıştır. ANB açısı azalmıştır. Mandibula korpus uzunluğu (Go-Gn), mandibula ramus uzunluğu (Ar-Go) ve total mandibula uzunluğu (Ar-Gn) artmıştır. Total ön yüz (N-Gn), total arka yüz (S-Go), üst ön yüz (N-ANS), alt ön yüz (ANS-Gn), üst arka yüz (S-Ar) ve alt arka yüz (Ar-Go) yükseklikleri artmıştır. Gonial açı (Ar-Go-Gn) artmıştır
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this investigation is to determine the treatment effect mechanism of the Bionator (Orthopedic Corrector) appliance on the dentofacial system of Class II, division 1 deep bite cases by comparing the changes in the treatment group with the spontaneous growth and development changes that occur in the control group with similar characteristics. The material of this investigation consisted of 74 lateral cephalograms taken from 37 cases, at the beginning and at the end of treatment and control periods. The treatment group consisted of 17 individuals (8 girls, 9 boys) with a mean age of 10.6 years at the beginning of treatment while the control group consisted of 20 individuals (10 girls, 10 boys) with a mean age of 1 0.4 years at the beginning of the control period. The mean treatment time in the treatment group is 1.3 years, the mean observation period in the control group is 1.1 years. In order to examine the changes that occurred during the treatment and the control periods, cephalometric analysis was carried out on lateral cephalograms. For this purpose, 20 cephalometric reference points have been marked and 12 angular and 19 linear parameters have been measured on each lateral cephalogram. The measurements have been carried out in two groups, namely skeletal and dental; skeletal angular and skeletal linear measurements have also both been divided in two groups as sagittal and vertical. The measurements were evaluated statistically. The statistical significance of the changes in the pre-post treatment and pre-post control measurements has been determined by the Wilcoxon test. The statistical significance of the differences between the treatment and control groups has been determined by the Mann-Whitney U test.While evaluating the measurements, first of all, the changes that occurred during the treatment and control periods were examined separately for the girls and boys in the control and treatment groups. In order to determine the actual effects of treatment, the changes that occurred during the treatment were compared with the changes that occurred during the control period separately for the girls and boys. In order to assess the significance of the sex differences between the groups of girls and boys, the changes that occurred at the control group for girls were compared with for boys and the changes that occurred at the treatment group for girls were compared with for boys. In this study, no significant sex differences have been found in the treatment and control groups between girls and boys, so the girls and boys have been grouped together and the n number has been increased. The changes that occurred at the treatment and control groups were evaluated separately. At the end, the changes that occurred at the treatment and control groups have been compared with each other to assess the actual effects of the treatment. Statistical significant changes that assessed as a result of Bionator appliance therapy were summarized as follows: The increased overjet and overbite decreased. Retrusion of the upper incisors were obtained, protrusion of the lower incisors occurred. The interincisal angle increased. The vertical alveolar development of lower molar increased. Ventral movement of the mandibular teeth increased while ventral movement of the maxillary teeth was inhibited. The inclination of occlusal plane increased. The anterior displacement of point A was inhibited and SNA angle decreased. Point B and point Pogonion moved anteriorly and SNB angle increased due to stimulation of the sagittal mandibular growth. ANB angle decreased. Mandibular corpus length (Go-Gn), mandibular ramus length (Ar-Go) and total mandibular length (Ar-Gn) increased. Total anterior face height (N-Gn), total posterior face height (S-Go), anterior upper face height (N-ANS), anterior lower face height (ANS-Gn), posterior upper face height (S-Ar) and posterior lower face height (Ar-Go) increased. Gonial angle (Ar-Go-Gn) increased.