Ratlarda ultraviyole B'nin çeşitli hematolojik parametreler (eritrosit, lökosit, tormbosit sayısı, pıhtılaşma süresi, formül lökosit, hemoglobin, hematokrit ve immunglobulin G miktarı) üzerine etkileri
  1. Tez No: 111753
  2. Yazar: MUKADDES ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKER ÇÖTELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, ratlarda UVB radyasyonunun eritrosit, lökosit, trombosit sayıları, hemoglobin miktarı, hematokrit değeri, lökosit tiplerinin yüzdeleri, pıhtılaşma süresi ve IgG düzeyi üzerine olan etkileri incelendi. Materyal olarak 40 adet, 10 haftalık erkek Wistar albino rat kullanıldı. Bu hayvanların 15 tanesi kontrol, 25 'i ise deneme grubu olarak ayrıldı. Deneme grubu raflara, 1 ay süre ile haftanın 5 günü, artan dozlar halinde UVB radyasyonu (25-610 mj/cm2) uygulandı. Analizleri yapmak üzere her iki gruptaki hayvanlardan UVB uygulama öncesi, uygulamadan 2 ve 4 hafta sonra kan alındı. Canlı ağırlığa, lökosit tipleri yüzdelerine ve trombosit sayılarına ilişkin ortalama değerlerin kontrol ve deneme grubu ratlar arasındaki farklılıkları UVB uygulama öncesi ve sonrasındaki 2. ile 4. haftalarda istatistiki açıdan önemsiz bulundu.
Özet (Çeviri)
The Effects of UVB Radiation on Some Haemato logic Parameters (Erythrocyte, Leucocyte, Platelet Count, Coagulation Time, Leucocyte Types, Hemaglobin Amount, Hematocrite Value, and IgG Level) in Rats. In this study, the effects of UVB radiation on erythrocyte, leucocyte, platelet count, hemoglobin amount, hematocrite value, percentage of leucocyte types, coagulation time and IgG level in rats were searched. Forty numbers of ten week male Wistar rats were used as material. Fifteen numbers of these were seperated as control animals while the other twenty-five were used as experimental group. For a month five days a week, increasing doses of UVB radiation (25-610 mj/cm0 were applied to the experimental group rats. Blood samples were taken from each group of animals before the exposion and two and four weeks after the exposion in order to analyse. The differences of the mean values, related to the body weight, the percentage of leukocyte types and the platelet count in both control and experimental group rats in the period of pre-exposion and two and four weeks after the exposion were found statistically insignificant.