Hızlı üst çene genişletmesinin üst solunum yolu direnci üzerine olan etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 111763
  2. Yazar: MEHMET DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. İRFAN KARADEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 9348
Özet
ÖZET Bu çalışmada hızlı üst çene genişletmesinin (RME) iskeletsel, dişsel, yumuşak doku ve solunum fonksiyondan üzerine olan etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla seçilen 50 kişiye ait veriler kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan bireyler, RME uygulaması yapılan Ekspansiyon grubu ve hiçbir uygulama yapılmayan Konrol grubu olmak üzere iki eşit gruba ayrılmıştır. Bilateral çapraz kapanışa sahip 25 bireye RME tedavisi uygulanmış, tedavi öncesi, tedavi sonrası ve üç aylık pekiştirme sonrası olmak üzere lateral ve postero-anterior sefalometrik grafîler ayrıca solunum fonksiyon test sonuçları elde edilmiştir. Kontrol grubu, transversal yönde darlığı bulunmayan olgulardan oluşturulmuş, kontrol başı ve sonu olmak üzere lateral ve postero-anterior sefalometrik grafîler elde edilmiş önce kendi içlerinde soma gruplararası değerlendirmeler yapılmıştır. Gerekli ekspansiyon 20+5 günde sağlanmış ve üç aylık pekiştirme periyoduna geçilmiştir. Araştırma süresince ekspansiyon grubunda sadece RME apareyi uygulanmış, Kontrol grubunda ise hiçbir ortodontik uygulama yapılmamıştır. Yapılan uygulamalar sonucunda etkili iskeletsel ve dişsel genişleme sağlanmış, ayrıca burun solunumunu engelleyen darlık azaltılmış ve Zorlu Vital Kapasite' de önemli artış kaydedilmiştir. Maksilla vertikal yönde aşağıya doğru hareketlenmiş, bu duruma ve posterior dişlerin lateral hareketine bağlı olarak mandibulanın posterior rotasyon yaptığı belirlenmiştir. Üst, alt ve total ön yüz yüksekliklerinde önemli artışlar elde edilmiş, bu artışların pekiştirme periyodu boyunca geri dönme eğiliminde olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, RME tedavisi ile transversal, vertikal ve sagital yönlerde önemli iskeletsel, dişsel ve solunum fonksiyonlarına yönelik yararlar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the effects of Rapid Maxillary Expansion on skeletal, dental, soft tissue, and the respiratory functions. We used data on 50 test subjects in this study. The subjects were divided into two equal groups, namely the expansion group and the control group. We applied RME on the expansion group, while the control group received no RME application. RME was applied to 25 individuals who had bilateral cross-bite. Test results were recorded on the lateral and postero-anterior cephalometric radiographs as well as on the functional respiratory system prior to the treatment, after the treatment and finally, after three months of retention. The control group had no transversal narrowness. Again, lateral and postero- anterior cephalometric radiographs were taken at the beginning and at the end of the control. We analyzed these data for in-group as well as cross-group evaluations. After obtaining the required expansion in 20 + 5 days, we moved into a three month retention period. For the duration of our research, we used RME appliances on the expansion group, while no orthodontic treatment was given to the control group. At the end of the treatment effective skeletal and dental expansion was observed. Also the nasal narrowness, which obstructs the nasal respiration, was eliminated and the Forced Vital Capacity increased significantly. Maxilla displaced downwards vertically. Based on this finding and the lateral movement of the posterior teeth, mandible rotated in the posterior direction. Upper, lower and total anterior face heights increased significantly, even though these had a tendency to relapse during the retention period. In conclusion, significant advancements on the skeletal, dental, and respiratory functions were gained at the transversal, vertical and the sagittal dimensions.