Ricketts'in uzun süreli büyüme tahmin yönteminin değerlendirilmesi (longitüdinal araştırma)
Evaluation of Ricketts long-range growth prediction method
  1. Tez No: 111764
  2. Yazar: SEHER GÜNDÜZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. İRFAN KARADEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 7624
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ricketts'in uzun süreli tedavisiz büyüme tahmin yönteminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın materyalini Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde mevcut, ortodontik tedavi görmemiş, 23 kız, 23 erkek olmak üzere 46 birey oluşturmuştur. Kız bireylerin başlangıçtaki ortalama yaşı 9.6 yıl, erkeklerin ki ise 9.4 yıl idi. İlk sefalometrik filmin alınmasından beş yıl sonra aynı bireylerin ikinci sefalometrik filmleri, birinci ile aynı koşullar altında tekrarlandı. Ricketts tekniği uyarınca pratik uygulamada mandibulanın arkial büyümesinin erkeklerde 19, kızlarda 14.5 yaşında durduğu kabul edildiğinden; söz konusu yaşlara kadar, büyüme tahmini ilk filmler üzerinde manuel olarak yapıldı ve beş yıl sonraki gerçek büyüme ile karşılaştırıdı. Araştırmamız, iki ana ve iki de alt gruba ayrıldı. Toplam gerçek ve toplam tahmin grupları ana grupları, bunların içinde ki kız ve erkek gruplar da alt grupları oluşturdu. Yöntemin geçerliliğinin tespiti amacıyla, tahmin çizimleri ile gerçek filmlerin üzerinde yirmi bir sefalometrik parametre (12 boyutsal-9 açısal) ölçüldü. Tahmin ve gerçek ölçümler arasındaki ilişkinin düzeyi Pearson'un korelasyon analizi ile incelendi. Analiz sonucunda; sadece, kızlar grubunda kondil ekseninde ve erkeklerde oklüzal düzlem ile mandibuler düzlem arasındaki açıda istatistiksel olarak herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Tüm gruplarda ölçülen parametrelerin karşılaştırılması sonucunda yüksek oranda ilişki bulunmuş ve tahmin yöntemi bu belirtilen parametrelerin hepsinde gerçeğe yakın tahminde bulunmuştur. Sonuç olarak Ricketts'in uzun süreli büyüme tahmin yöntemi tüm gruplarda oldukça başarılı bulunmuştur. Bireyingelecekteki yüz tipinin belirlenmesindeki başarısıyla, bu tahmin yönteminin tedavi planının yapılması bakımından ortodontiste büyük yarar sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF RICKETTS' LONG-RANGE GROWTH PREDICTION METHOD ABSTRACT In this study, it is aimed to evaluate long-range growth prediction method of Ricketts. 46 persons (23 male and 23 female) who did not received any orthodontic treatment, formed the study material. Their data are present at the archives of the Orthodontics Department of Faculty of Dentistry University of Dicle. The baseline average age was 9.6 years for girls and 9.4 years for boys. The second cephalograms were repeated 5 years later under the similar conditions with the first one. Since It is generally accepted under Ricketts technique that the mandibles arcial growth stops at the age of 14.5 for females and 19 for males in practice, the prediction of growth was applied up the these ages and compared with actual growth 5 years laters. Our study was divided into two main groups and two subgroups. Total actual and total prediction groups formed the main group, girls and boys constituted the subgroup. To confirm the validity of this method; twenty-one cephalometric parameters (9 angular and 12 linear) were measured on actual and predicted tracings. The level of the relations between the prediction and actual measurements was evaluated with analysis of The Pearson correlation coefficient. As a result of this analysis nothing has found statistically only on the axis of condylion in girls groups and only on the angle between mandibular plane and occlusal plane in boys groups. The high rate of relations was found when the parameters were compared in all groups. Prediction method in all measurements was observed as very near to the actual.It is concluded that long-range growth prediction method has been very successful in all groups. In the achievement of determination of the type of someone's face in the future, this prediction method might be very usefull for orthodontics on the preparation of the treatment plan.