Üst çene darlığı olan bireylerde, hızlı üst çene genişletmesinin nazal kavite hacmi, nazofaringeal hacim ve ağız kokusu üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation effects of rapid maxillary expansion on nasal cavity volume, nasopharyngeal volume and halitosis
- Tez No: 445525
- Danışmanlar: PROF. DR. FERABİ ERHAN ÖZDİLER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma hızlı üst çene genişletmesi (RME) ile, üst çene darlığı olan bireylerde, ağız kokusunun halimeter, organoleptik yöntem ve Winkel'in dil pası indeksi ölçümleri ile değişiminin değerlendirilmesi, nazal kavite ve faringeal hava yolu hacmindeki değişimlerin hesaplanması, bulunan bu parametrelerin ağız kokusu ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi amacıyla başvuran, birinci küçük azı ve birinci büyük azı dişleri sürmüş 45 birey dahil edilmiştir ve 3 grup oluşturulmuştur; Çalışma grubu: Üst çene darlığına sahip, RME tedavisi uygulanan 15 birey I. kontrol grubu: Üst çene darlığına sahip, RME tedavisi uygulanmamış 15 birey II. kontrol grubu: Üst çene darlığına sahip olmayan, minimum çapraşıklığa sahip 15 birey. Çalışma grubundan, I. ve II. Kontrol grubundan; RME apareyi uygulama öncesi ve pekiştirme sonrası; nazal kavite hacminin ölçülebilmesi için akustik rinometri cihazı ile ölçüm yapılmıştır. Ağız kokusunun halimeter, organoleptik yöntem ve Winkel'in dil pası indeksi ile ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca plak indeksi ve gingival indeks değerlendirilmiştir. Çalışma grubundan, RME apareyi uygulama öncesi ve pekiştirme sonrası; hava yolu hacminin değerlendirilebilmesi için konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri alınmış; ayrıca bu görüntüler ortodontik teşhis kayıtları olarak kullanılmıştır. I. ve II. Kontrol grubundan, bir kez KIBT görüntüleri alınmış olup, bu görüntüler ortodontik teşhis kayıtları olarak kullanılmıştır. Hızlı üst çene genişletmesi sonucu elde ettiğimiz bulgulara göre, nazal hacimde artış elde edilmiştir. Halimeter ölçümü, organoleptik ölçüm ve dil pası indeksi değerlerinde düşme gözlenmiştir. Ağız kokusunda anlamlı bir azalma bulunmuştur. Faringeal hava yolu hacminde anlamlı bir değişiklik görülmemiştir. Sonuç olarak, hızlı üst çene genişletmesi ile birlikte ağız kokusunun azaldığı görülmüştür. 'Hızlı üst çene genişletmesinin ardından ağız solunumu nazal hava yolundaki artış ile birlikte rahatlamış ve burun solunumuna geçişi kolaylaştırmıştır. Bu sayede ağız kokusu azalmıştır' şeklinde bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluation of the the change in halitosis, using halimeter, organoleptic method, Winkel tongue coating index, calculation of the change in nasal and nasofaringeal cavity volume, evaluation of the correlation between these parameters and halitosis. 45 individuals who applied to the Kırıkkale University Faculty of Dentistry Deparment of Orthodontics, had errupted first premolar and first molar and third group were defined; Subject group: Has transversal maxillary discrepancy, RME was applied, 15 individuals I. control group: Has transversal maxillary discrepancy, RME was no applied, 15 individuals II. control group: Has no transversal maxillary discrepancy, has moderate crowding, 15 individuals. In the subject groups, I and II. control group; before RME and after consolidation, acoustic rhinometry device is used to measure the nasal cavity volume. Halitosis was measured using halimeter, organoleptic method and Winkel tongue coating index; in addition plaque and gingival index was evaluated. In the subject group, before RME and after consolidation, Cone-beam computed tomography images were taken to assess volume of the airway; in addition these images are used as an orthodontic diagnosis records. I and II. control group, once, cone-beam computed tomography images were taken to assess volume of the airway; in addition these images are used as an orthodontic diagnosis records. According to our findings with RME, a statiscally significant increase was occurred in nazal cavity volume. Decrease was observed value of halimeter, organoleptic method and Winkel tongue coating index. A significant decrease was found in oral malodor. No significant difference was observed in faringeal airway volume. As a result, decrease of oral malodour was occurred with treatment of RME. It can be interpreted as 'Following RME, increasing of nazal volume has contributed to improve mouth breathing and it has facilitated transition of nasal breathing. In this way oral malodor was decreased'.