Steroid dirençli nefrotik sendromda podosin mutasyonları
- Tez No: 111779
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Homosistein'in Sıçan Torasik Aortasında Nitrerjik Gevşemeler Üzerinde Etkisi Sıçan torasik aortasından hazırlanan halka seklindeki damar preperatındaki nitrerjik gevşemeler ve tiyol oksidasyonuna bağlı olarak bozulan nitrerjik etkinlik üzerinde d,l-homosistein'in etkisi araştırıldı. Fenilefrin (5X10-6) ile aktif tonus verilen ve tonus değişiklikleri izometrik olarak yazdırılan dokunun 1 saat d,l-homosistein (l00uM veya 1mM) ile inkubasyonu asetilkolin (Ask) cevapları üzerinde belirgin bir değişiklik yapmadı. 1mM d,l- homosistein'in inkubasyon süresi 3 saate çıkarıldığında, endotele bağımlı cevaplarda anlamlı bir inhibisyona neden olurken asidifiye sodyum nitrit (a-NaN02) cevaplarını etkilemedi Etakrinik asit (5xl0-5M), Ask ve a-NaNO2 uygulamasına bağlı gevşemeleri, 10-4M 1-sistein ile tamamen ortadan kaldırılabilir bir şekilde bloke etti. Etakrinik asit aynı konsantrasyonda, sodyum nitroprusiyat (SNP) gevşemeleri üzerinde ise daha geç gelişen ve daha zayıf bir inhibitor etki sergiledi. Etki 10-4M 1-sistein ile inhibe oldu. Etakrinik asidin nitrerjik gevşemeler üzerindeki inhibitor etkisi d,l-homosistein tarafından konsantrasyona bağımlı bir şekilde tamamen ortadan kaldırıldı. Diğer yandan, molekülünde tiyol grubu bulunmayan 1-alanin, 1-ornitin ve molekülündeki tiyol grubu serbest olmayan 1-metionin etakrinik aside bağlı inhibisyon üzerinde etkisiz kaldı. Bulgular molekülünde serbest tiyol grubu bulunan d,l-homosistein'in izole sıçan torasik aortasında nitrerjik mekanizma aracılığı ile gelişen gevşeme cevaplarını uzun süreli inkubasyon sonucu olumsuz yönde etkileyebileceğini, fakat bu tip gevşemelerde tiyol oksidleyici ajanların neden olduğu inhibisyonu önleyecek bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Homosistein, Etakrinik asit, Nitrik oksid, Sıçan torasik aortası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Homocysteine on Nitrergic Relaxations on Rat Thorasic Aorta In the present study, the effects of d,l-homocysteine were investigatad on nitrergic relaxations and impaired nitrergic mechanism induced by thiol oxidation in the ring segments of rat thorasic aorta. In the rat thorasic aorta of which responses were measured isometrically, incubation with d,l-homocysteine (lOOuM or lmM) for lh did not alter Ach-induced relaxations in the tissue precontracted with phenylephrine (5xlO-6M). But when the tissue exposed to d,l-homocysteine (lmM) for 3h, endothelium-dependent relaxations reduced significantly while those of acidified sodium nitrite (a-NaNO2) did not Inhibition by ethacrynic acid of relaxations induced by Ach or a-NaNO2 was significantly blocked by 1- cysteine. Ethacrynic acid showed less potent inhibitory action on relaxations induced by sodium nitroprusside (SNP). This effect was also blocked by 1-cysteine. The inhibitory action of ethacrynic acid on nitrergic relaxations was dose-dependenth/ abolished by d,l-homocysteine. On the other hand, 1-alanin or 1- ornitin which has not thiol group in its molecule and 1-metionin of which thiol group in its molecule is not free, had no effect on the inhibitory effect of ethacrynic acid. Results showed that d,I-homocysteine may impair nitrergic relaxations on isolated rat thorasic aorta because of its prolong exposure with the tissue but may prevent the inhibition of these relaxations by thiol oxidizing agents. Key Words :Homocysteine, Ethacrynic acid, Nitric oxide, Rat thorasic aorta.