Steroidlerin kütle spektrometrik incelenmesi
- Tez No: 3173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Karbon atomlarında değişik substitüentleri olan steroid moleküllerinin moleküler iyonlarının ve önemli parça iyon ların iyonlaşma verim eğrileri MAT 112 Kütle Spektrometresi yardımı ile elde edilmiştir, önemli parça iyonların seçimi biyolojik aktif uç olarak bilinen C-3(-0H), C-3(=0), C-10 (-CH3), C-H(-OH), C-13(-CH3), C-17(=0), C-17(-0H), C-21 (-CH2OH) uçlardaki substitüentlerin kopması ile oluşan iyon lar olarak ve A1* çift bağının C-3(=0) ile konjugasyonu da gözönüne alınarak yapılmıştır. önemli parça iyonlar Dehidroepiardrosteron, Androsten(5) - diol (3 3 -17 3 ) / Androstadiendion, Dehidroandrosteron, Androsteron, 5 3 -Androstandion(3, 17), Kolik asit,Pregnenolon, Pregnanediol, Progesteron, Estradiol, Estron. Estriol, Kortizon, Hidrokortizon, 1 1-Deoksikortikosteron, Testosteron, Aetiocholanolon ve karşılaştırma maddesi olarak su ve koleste- rol'un 70 eV de alınan spektrumları değerlendirilerek elde edilmiştir. İyonlaşma eşiğinin 1 ve 2 eV üstündeki davranışları ince lenerek eşik değeri ile 20 eV arasında iyon bolluğuna karşı enerji değerlerinden iyonlaşma verim eğrileri çizilmiştir. İyonların, iyonlaşma ve görünüm gerilimleri ile uçların aktiviteleri arasındaki ilişkiler incelenmiş, aynı zamanda bazı parça iyonlardan radikal iyonlaşma gerilimleri elde edi lerek Termogravimetrik Analiz sonuçları ile birlikte yorum lanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ionisation efficiency curves of moleculer ions and important fragment ions of steroid molecules with different substituents on different carbon atoms is determined by using MAT 112 Mass Spectrometer. Important fragment ions that formed by loosing of the well known biologically active sites which are C-3(-0H), C-3(=0), C-10(-CH3), C-1K-0H), C-13(-CH3>, C-17(=0), C-17(-0H), C-21(CH_0H), are chosen, by regarding the double bound conjugation with C-3(=0) stabilization effect. The important characteristic ions compilated from 70 eV spectrums of Dehydroepiandrosterone, Androst-5-ene-(3 3 -17 8)diol, Androstadienedione, Dehydroandrosterone, Androsterone, 5 3- Androstane(3,17)dione, Estradiol, Estrone, Estriol, Cortisone, Hydrocortisone, 1 1 -Deoxycorticosterone, Testosterone, Aetio- cholanolone and as reference molecule water with Cholesterole. The spectrums 1 eV and 2 eV higher than the threshold energy have been studied and the ionisation efficiecy curves between the threshold and 20 eV energy have been plotted for each moleculer and important fragment ions (eV versus ion abundance by means 0.10 eV differences). The efficiency of the ions and the activity of the sites have been compared. And the ionisation potentials from moleculer ions, the appearance from fragment ions and also the radical ionisation potentials from fragment ions have been obtained and compared with Thermogravimetric Analysis.