Tiroid hastalıklarında elektrogastrografi
- Tez No: 111857
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÖZÜTEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
ÖZET Hipertiroidi ve hipotiroidi de görülen klinik bulgular iyi tanımlanmasına rağmen, tiroid hormonlarının gastrointestinal sisteme olan etkileri pek anlaşılamamıştır. Hipertiroidi ve hipotiroidideki gastrointestinal semptomlardan motilite bozukluğunun sorumlu olabileceği ileri sürülmektedir. Hipertiroidinin gastrik miyoelektrik aktivite üzerine olumsuz etkisi ve bunun tedavi sonrası düzelmesine ait çok az sayıda çalışma bulunurken; literatürde hipotiroidinin gastrik miyoelektrik aktivite üzerine etkisi ile ilgili çalışma yoktur. Bu çalışmada; hipertiroidi ve hipotiroidinin gastrik miyoelektrik aktiviteye, gastrik boşalım ve dispeptik semptomlara olan etkisininin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmaya klinik ve laboratuvar bulgularıyla kesin tanısı konulmuş 22 hipertiroidili (Ortalama yaş 45, 15 kadın, 7 erkek) ve 11 hipotiroidili (Ortalama yaş 42, 10 kadın, 1 erkek) olgu alınmıştır. Karın cildine yerleştirilmiş elektrodlar yardımıyla gastrik miyoelektrik aktivitenin ölçülmesini sağlayan ve tek invivo teknik olan elektrogastrografi (EGG) ile olgulara açken ve standardize edilmiş test yemeğinin ardından 1 saatlik elektrogastrografik kayıt yapılmıştır. Tedaviyle ötiroid duruma gelen 16 hipertiroidili ve 9 hipotiroidili olguda EGG tekrarlanmış ve sonuçlar yaş, cins ve vücut kitle indeksleri ile uyumlu gönüllü olan sağlıklı kontrollerle( Hipertiroidi için 15 kontrol, hipotiroidi için 12 kontrol ) karşılaştırmıştır. EGG'de dominant frekans (2- 4 cpm ), bradigastri ( < 2 cpm), taşigastri ( 4-10 cpm),normal yavaş dalga oranı (%), dominant frekans instabilite koefisiyenti (DFIC), dominant güç instabilite koefisiyenti (DPIC), ortalama hakim frekans (MnDF) ve ortalama hakim güç (MnDP) parametreleri değerlendirilmiştir. Ayrıca olgulara, üst batın ultrasonografisi, üst gastrointestinal sistem endoskopisi ve Tc -99m sülfür kolloidli katı faz mide boşalım sintigrafisi de uygulanmıştır. Olgular hipertiroidi, hipotiroidi ve dispeptik semptomlar yönünden sorgulanmıştır. Hipotiroidili olgularda, kontrol grubuna göre preprandial taşigastride anlamlı olarak artış izlenmiştir ( 12.3 'e karşı 4.8). 11 hipotiroidili olgunun 7'sinde, 12 kontrol grubunun 2'sinde preprandial normal yavaş dalga oranı(2-4 cpm) % 70 'in altında bulunmuştur ( p< 0.05). 64Hipotiroidili olguların tedavi öncesi hipotiroidi semptom skoru ile EGG parametreleri karşılaştırıldığında; açlık dominant frekans ve tokluk normogastri arasında negatif ilişki saptanırken, tokluk bradigastri arasında pozitif ilişki saptanmıştır. Hipotiroidili olguların tedavi öncesi serum T3 düzeyleri ile EGG parametreleri karşılaştırıldığında; tokluk normogastri arasında pozitif ilişki bulunurken, tokluk taşigastri arasında negatif ilişki bulunmuştur. Hipotiroidili olgularda tedavi öncesi dispepsi skoru ile serum T3 ve T4 düzeyleri arasında ilişki saptanmamasına rağmen; hipotiroidi semptom skoru arasında pozitif ilişki saptanmıştır ( p= 0.0065 r= 0.7903). Hipertiroidili olgularda, kontrol grubuna göre, preprandial ve post-prandial dominant frekans ve postprandial taşigastride anlamlı oranda artış izlenmiştir ( 3.1' e karşı 2.8 cpm ; 3.4' e karşı 3 cpm; % 7.9'a karşı 0 ; p< 0.05 ).
Özet (Çeviri)
EFFECT OF HYPO-HYPERTHYROIDISM ON GASTRIC MYOELECTRICAL ACTIVITY Aims: Although hypo-hyperthyroid patients have different symptoms on the gastrointestinal tract, the mechanism of thyroid action on the gut remain poorly understood. So the aim of this study is to investigate the effect of hypo- hyperthyroidism on antral myoelectrical activity, gastric emptying and dyspeptic symptoms and assess the value of electrogastrograpy (EGG) as a useful and non invasive tool. Methods: 22 hyperthyroid ( median age 45, 15 F ), 11 hypothyroid ( median age 42, 10 F) patients were included into the study. Symptom scoring of dyspepsia, hypo-hyperthyroid symptom scale, abdominal ultrasonography and upper Gl endoscopy were performed. Gastric myoelectrical activity was measured by EGG before and after therapy for 60 minutes preprandially and 60 min postprandially with standardized test meal ( 400 k-cal) and compared with age, gender and body- matched controls ( 12 for hypothyroid, 15 for hyperthyroid patients). Dominant frequency, change of postprandial EGG power(power ratio), normogastria, tachygastria, bradigastria, dominant frequency instability coefficient (DFIC), dominant power instability coefficient (DPIC), were calculated. Radionuclide gastric emptying studies were performed with solid meal. Statistical significance was determined using Chi-square, Wilcoxon Mann Whitney-U tests, Spearman and Pearson rank tests. Results: Hypothyroid patients revealed a significant increase in preprandial tachygastria compared to controls ( 12.3 % versus 4.85% ).